DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. martā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Nenokārtotās parādsaistības – KNAB visbiežāk konstatētais pārkāpums politisko spēku 2021. gada pārskatu pārbaudēs

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc veiktajām politisko organizāciju pārskatu un finansiālās darbības pārbaudēm secina, ka partijas un to apvienības 2021. gadā savu darbību kopumā īstenojušas atbilstoši Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma prasībām. KNAB pārbaužu laikā pieņēmis lēmumu saukt pie administratīvās atbildības 15 politiskās organizācijas, visbiežāk konstatējot, ka tās nav norēķinājušās par preču un pakalpojumu iegādēm likumā noteikto 90 dienu laikā no dienas, kad iestājies samaksas termiņš.

KNAB pārbaudīja 61 politiskās partijas un to apvienības biedru naudu, iestāšanās naudu, ziedojumu un valsts budžeta finansējuma izlietošanas atbilstību Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma prasībām. 2021. gadā desmit politiskajām partijām un to apvienībām tika piešķirts un izmaksāts 4 531 492,50 eiro valsts budžeta finansējums, un gandrīz visu šī finansējuma summu politiskie spēki izlietojuši.

Saskaņā ar KNAB iesniegto informāciju politiskie spēki 2021. gadā ziedojumos kopumā saņēmuši 1 453 361,54 eiro, savukārt iestāšanās naudās un biedru naudās, kas tās maksātājam pārsniedz vienu minimālo mēnešalgu kalendārajā gadā, partijām iemaksāti kopsummā 96 685,60 eiro. Pārbaudot šo pozīciju gada pārskatos, KNAB konstatēja nebūtiskus pārkāpumus – vairākos gadījumos nav bijusi ievērota saņemto ziedojumu iesniegšanas kārtība, kā arī ticis pieņemts pretlikumīgs finansējums.

Pārbaužu laikā KNAB konstatēja, ka 2021. gadā 15 politiskās partijas un to apvienības, no kurām piecas saņēmušas valsts budžeta finansējumu, nav ievērojušas likumā noteiktās prasības. Visbiežāk pieļautais pārkāpums saistīts ar nenorēķināšanos par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem 90 dienu laikā no dienas, kad iestājies samaksas termiņš. Tas likuma izpratnē tiek pielīdzināts aizņēmumiem, ko politiskajām partijām un to apvienībām ir aizliegts ņemt un kas jāatmaksā valsts budžetā. Šādu pārkāpumu pieļāvuši deviņi politiskie spēki, parādsaistībās uzkrājot kopumā 169 141,84 eiro.

Tāpat KNAB konstatēja, ka atsevišķi politiskie spēki nav ievērojuši vienas minimālās mēnešalgas ierobežojumu attiecībā uz valsts amatpersonas atalgojuma segšanu, ierobežojumu vienai mērķu grupai izlietot ne vairāk kā 60 % no attiecīgajā gadā saņemtā valsts budžeta finansējuma, kā arī vienā gadījumā politiskais spēks nav rīkojies lietderīgi ar valsts budžeta līdzekļiem.

Papildus KNAB informē, ka 11 politiskās partijas, kuru darbība turpinās, valsts budžetā nav iemaksājušas KNAB administratīvo pārkāpumu procesos iepriekš piemērotos naudas sodus un nav veikušas finanšu līdzekļu atmaksu kopsummā 143 889,56 eiro. Nemainīgi kopš iepriekšējā perioda 11 politiskajām partijām, kuru darbība ir izbeigta un kuras atrodas likvidācijas procesā, ir 872 780,76 eiro parādsaistības ar valsti par KNAB pieņemtajiem lēmumiem. 

Visi iesniegtie politisko partiju un to apvienību 2021. gada pārskati pieejami KNAB tīmekļvietnē un oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. KNAB ziņojums par politisko partiju 2021. gada pārskatu pārbaužu rezultātiem pieejams KNAB tīmekļa vietnē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI