DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. martā, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Rīgas cirkā notiks izrāde uz ūdens klātas virsmas

FOTO: Jostijn Ligtvoet un Felix Zech.

Rīgas cirka arēnā būs skatāma izrāde “Surface” (“Virsma”) – izrāde uz ūdens klātas virsmas. No 30. marta līdz 1. aprīlim Rīgas cirkā viesosies Eiropas cirka un teātru festivālu jaunatklātais pārsteigums – beļģu cirka apvienība Familiar Faces, kas guvusi starptautisku atpazīstamību, pateicoties savai inovatīvajai pieejai cirka valodai un scenogrāfijai.

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers uzsver izrādes unikalitāti gan formas, gan satura ziņā: “Parasti skatuves grīda pirms cirka izrādēm tiek slaucīta ļoti rūpīgi – lai nepaslīdētu kāja un kaut kas nenoietu greizi. Savukārt Familiar Faces ļaujas ūdens izaicinājumam – izmirkst paši un saslapina deju grīdu. Lai runātu par saskarsmi ar vidi un spēju kontrolēt apkārtējos apstākļus, cirka mākslinieki aizrautīgi virpuļo pa slideno virsmu. Viņi kontrolē apstākļus un vienlaicīgi tiem ļaujas, skatītājus apburot ar sarežģītiem akrobātikas un dejas elementiem.”

Surface” aplūko mūsdienu cilvēka un dabas attiecības, runā par ekoloģiju, pamatu zem kājām un dabiskā līdzsvara meklējumiem, kā arī par cilvēka ķermeņa attiecībām ar ūdeni. Izrādē kā burtiskā, tā pārnestā nozīmē tiek meklēts līdzsvars, slidojot bez slidām un savienojot dažādas skatuves mākslas valodas: akrobātiku, līdzsvara disciplīnas, deju, tam visam pievienojot spēles elementus. Izrāde ir te strauja, te meditatīvi plūdena – kā jau ūdens stihija. Ūdens ir māksliniekiem zem kājām un ūdens viņiem līst uz galvas.

“Surface” augsti novērtēta Eiropas cirka mākslas festivālos un konkursos – izrāde ir arī cirka mākslas platformas circusnext 2018./2019. gada laureāte. 

Vairāk par izrādi “Surface”: https://www.bezrindas.lv/lv/rigas-cirks-piedava-familiar-faces-izrade-surface-slidosana-bez-slidam/11263/

Familiar Faces (Beļģija) ir 2017. gadā dibināta apvienība, kuras sastāvā ir cirka mākslinieki no dažādām valstīm. Četri akrobāti iepazinās, kopā studējot ACaPA (Academy of Circus and Performance Art) cirka augstskolā Tillburgā, Nīderlandē. Šī ir jau trešā apvienības kopīgi veidotā izrāde.

Atgriežoties Rīgas cirka ēkā pēc rekonstrukcijas energoefektivitātes kārtas, cirka arēnā atsākušās cirka izrādes un citi kultūras un mākslas notikumi. 20.–22. aprīlī cirkā būs skatāma apvienības CirkVOST (Francija) izaicinošā klaunādes un akrobātikas izrāde sagatavotai publikai “A-Tripik” (14+)  – kultūrkodiem, rituālām atsaucēm un mitoloģiskiem personāžiem piepildīta izrāde. 

Savukārt 19.–20. maijā notiks projekta “Cirks klimatam” izrāde par vides un klimata krīzi. Izrāde top, sadarbojoties Rīgas cirka māksliniekiem, Norvēģijas cirka apvienībai “Acting for Climate” un Latvijas jauniešiem. Projekts "Circus for Climate" tiek īstenots, pateicoties EEZ grantu finansējumam.

Sezonas gaitā iecerētas vēl citas cirka viesizrādes, un 15.–21. augustā paredzēts nu jau 11. starptautiskais laikmetīgā cirka un ielu mākslas festivāls “Re Rīga!”, kas otro gadu pēc kārtas tiek organizēts Rīgas cirka paspārnē.

Vairāk par Rīgas cirka programmu: https://cirks.lv/biletes/ 

Konteksta informācija:

Šobrīd ir realizēta Rīgas cirka rekonstrukcijas energoefektivitātes kārta. Fasāde tika siltināta no iekšpuses, taču tās apdare neietilpa energoefektivitātes kārtā. Ir nostiprinātas vēsturiskās ēkas sienas un pamati, izveidots jauns kupola pārsegums un atbilstoši mūsdienu drošības un tehniskajām prasībām iekārtota arēna, lai Rīgas cirkā varētu notikt izrādes jau pēc energoefektivitātes darbu kārtas.

Šobrīd cirka ēkas fasāde, kuras siluets ir atgriezies vēsturiskajā veidolā, ir pārklāta ar atveseļojošu kaļķa apmetuma kārtu, kam šādi jāpaliek dažus turpmākos gadus. Fasādes atveseļošanās procesā šī kārta tiks arī atjaunota. Nākotnē paredzēti vēl citi Rīgas cirka ēkas un kvartāla pārbūves un labiekārtošanas darbi: fasādes un kāpņu restaurācija (tostarp arī logi un durvis), publiski pieejamās Merķeļa-Kalniņa ielas pasāžas izveide, cirka skolas telpu izbūve un daudz kas cits.

Arī arēnas tehniskais aprīkojums neietilpa energoefektivitātes projektā, tāpēc aprīkošanu (pastāvīgas tribīnes, skaņu, gaismu u.c. sistēmas) paredzēts veikt atsevišķa projekta ietvaros šī gada beigās. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU