DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. janvārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Noslēdzies izmēģinājumprojekts par individuālā budžeta modeļa pieejas ieviešanu atbalstam cilvēkiem ar invaliditāti

Ar Labklājības ministrijas rīkotu konferenci un diviem reģionāliem semināriem noslēdzies piecu gadu ilgs izmēģinājumprojekts par individuālā budžeta modeļa pieejas ieviešanu Latvijā. To kopš 2017. gada īstenoja apvienība – biedrība “Latvijas veselības ekonomikas asociācija” un biedrība “”Latvijas Sarkanais krusts” Kurzemes komiteja” sadarbībā ar 13 pašvaldībām.

Izmēģinājumprojekts tika īstenots Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.2.2./16/I/001 “Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” ietvaros. Tā mērķagrupa bija pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kurām Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir noteikusi smagu vai ļoti smagu invaliditāti, kā arī bērni ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem VDEĀVK ir noteikusi invaliditāti, un viņu likumiskie pārstāvji vai audžuģimenes. Projekta ietvaros īstenoto aktivitāšu mērķis bija pilnveidot sociālo pakalpojumu sistēmu, izstrādājot un aprobējot sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu finansēšanas mehānismus.

Individuālais budžets ir kopējā naudas summa sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu  nodrošināšanai ar mērķi sniegt iespēju saņemt katra individuālajām vajadzībām atbilstošus pakalpojumus.

Eiropas Kopējās vadlīnijas pārejai no institucionālās uz sabiedrībā balstītu aprūpi nosaka, ka katrai valstij, īstenojot deinstitucionalizācijas (DI) procesu, ir jāpieņem savs lēmums par sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu finansēšanu, nodrošinot kvalitatīvus pakalpojumus, kas atbilstu dažādu DI procesā ietverto cilvēku vajadzībām, būtu izmaksu ziņā efektīvi un ilgtspējīgi.

Šogad apritēs 13 gadi kopš Latvija ratificēja ANO Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām. Līdzšinējo gadu laikā ir paveikts būtisks darbs, lai mērķtiecīgi virzītos prom no tā, ka cilvēks ar invaliditāti vai funkcionāliem traucējumiem tiek uztverts kā pasīvs, nevarīgs un no citu cilvēku žēlastības atkarīgs sabiedrības loceklis. Latvija ir noteikusi skaidru virzību invaliditātes politikas attīstībai uz cilvēktiesību pieeju, saskaņā ar kuru ikviens cilvēks ar invaliditāti ir pilnvērtīgs sabiedrības loceklis un sev piemītošo tiesību un brīvību turētājs.

Izmēģinājumprojekta laikā no 2018. gada augusta līdz 2019. gada novembrim atbalstu saņēma 102 bērni ar funkcionāliem traucējumiem, savukārt no 2019. gada augusta līdz 2021. gada martam atbalstu saņēma 103 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem.

Projekta rezultāti liecina, ka mērķa grupu personu dzīves kvalitāte ir uzlabojusies, cilvēki ir spējuši atrast darbu, attīstīt savas dzīves prasmes, uzsākt izglītību, atbilstoši savām spējām un interesēm. Labklājības ministrija sadarbībā ar citām nozares institūcijām un nevalstiskajām organizācijām aktīvi turpinās darbu, lai nākotnē varētu nodrošināt ikdienā nepieciešamo atbalstu cilvēkiem kuriem tas ir nepieciešams.

Konferences un reģionālo semināru prezentācijas un video ieraksti ir pieejami Labklājības ministrijas tīmekļvietnē: https://www.lm.gov.lv/lv/konference-un-regionalie-seminari-par-individuala-budzeta-modela-metodes-pieeju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU