DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. decembrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VARAM nodrošinās vienotu līdzdalības budžeta koplietošanas platformu visām Latvijas pašvaldībām

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM)  ir izstrādājusi un nodevusi starpministriju saskaņošanā projekta “Līdzdalības budžeta pārvaldību nodrošinošas koplietošanas platformas attīstība un ieviešana” pasi un attīstības plānu par šā koplietošanas pakalpojuma ideju konkursu organizēšanu, paredzot informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas nodrošināšanu, kas visām pašvaldībām nodrošinās  iespēju automatizēti organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursu iedzīvotāju vidū. Sistēma tiks ieviesta par Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda līdzekļiem

“Lai arvien vairāk veicinātu iedzīvotāju iesaisti pašvaldību darbā, tādējādi paaugstinot pašvaldību darba kvalitāti un atbilstību tās iedzīvotāju interesēm, ministrija nodrošinās koplietošanas platformu visām pašvaldībām, kur organizēt iedzīvotāju ideju konkursus. Centralizēti pārvaldīta sistēma ļaus ne vien iedzīvotājiem ērti piekļūt informācijai, iesniegt idejas un balsot, bet arī ietaupīs pašvaldību resursus,” sacīja ministrs Artūrs Toms Plešs. 

Šā gada 4. novembrī Valsts prezidents Egils Levits izsludināja Pašvaldību likumu, kas atkārtoti tika pieņemts Saeimā 2022. gada 20. oktobrī pēc otrreizējas caurlūkošanas. Likums paredz vairāku iedzīvotāju līdzdalības instrumentu ieviešanu pašvaldībās, tajā skaitā kā viena no iedzīvotāju iesaistes formām paredzēta obligāta līdzdalības budžeta ieviešana no 2025.gada, tādējādi nodrošinot demokrātisku procesu, kas sniedz iespēju pašiem iedzīvotājiem noteikt to, kā tiek iztērēta daļa no pašvaldības budžeta teritorijas attīstības jautājumos. Tas veicinās iedzīvotāju mērķtiecīgu sadarbību ar pašvaldību. Saskaņā ar likumu domei gadskārtējā pašvaldības budžetā jāparedz finansējumu līdzdalības budžetam vismaz 0,5 procentu apmērā no pašvaldības vidējiem viena gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa faktiskajiem ieņēmumiem, kas tiek aprēķināti par pēdējiem trim gadiem. Vienlaikus vairākas pašvaldības līdzdalības budžetu realizē jau šobrīd brīvprātīgo iniciatīvu ietvaros.

Lai pašvaldības līdzdalības budžeta iniciatīvu varētu īstenot pilnvērtīgi, ir nepieciešams ieviest līdzdalības budžeta informācijas sistēmu, kas pašvaldībām sniegs iespēju organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursus un iedzīvotājiem piedalīties šajos konkursos atbilstoši likumā noteiktajam regulējumam. Tādējādi pašvaldībām arī nebūs nepieciešams papildu finansējums personāla algošanai pakalpojumu sniegšanai klātienē.  

Lai sistēmas funkcionalitāte atbilstu likuma nosacījumiem par līdzdalības budžeta īstenošanu pašvaldībās, tiks pilnveidota arī Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēma, tādējādi sniedzot iespēju pašvaldību attīstības plānošanas speciālistiem īstenot attīstības plānošanas procesus vienuviet. Vienlaikus iedzīvotāju piekļuvi līdzdalības budžeta iniciatīvām iecerēts nodrošināt valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv, kas ļaus īstenot integrētu pieeju valsts un pašvaldību pakalpojumu pieejamībai vienuviet.

Par projekta īstenošanu atbildīgā būs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Savukārt Valsts reģionālās attīstības aģentūra - sadarbības partneris un līdzatbildīga par projekta īstenošanu.

Līdzdalības budžeta platformas izstrāde plānota 2023. un 2024.gadā, lai Pašvaldību likumā noteiktā kārtībā ikviena pašvaldība no 2025.gada veicinātu pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju iesaisti teritorijas attīstības jautājumu izlemšanā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU