DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. decembrī, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Medijos publicētās ziņas par VARAM iepirkumiem neatbilst patiesībai; ministrija aicina korekti atspoguļot situāciju

Reaģējot uz šodien plašsaziņas līdzekļos izplatīto rakstu “Daudzos Zemkopības ministrijas, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vērš uzmanību, ka rakstā minētais uzņēmums uzvarēja tikai vienā ministrijas iepirkumā, turklāt startējot personu apvienībā ar diviem citiem uzņēmumiem. Projekta ietvaros tiek veicināta to 61 dažādu ministriju un iestāžu būtiskāko e-pakalpojumu un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju platformu lietošana, kuru izveide vai pilnveide tika finansēta no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF). Tādējādi tiek veicināta digitāli prasmīgas, modernas sabiedrības veidošanās Latvijā.

Atklātu konkursu par sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas veicināšanu  uzvarēja un līgums tika noslēgts ar personu apvienību, ko veido SIA „Deep White“, SIA "Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola "RISEBA"", un SIA "MIXD".

Būtiski, ka iepirkumam bija noteikta Iepirkuma uzraudzības biroja un Centrālās finanšu un līgumu aģentūras pirmspārbaude, par kuru tika saņemts pozitīvs atzinums.

Minētā iepirkuma komisijas sastāvā bija pieci ministrijas ierēdņi. Iepirkumam pieteicās trīs pretendenti, no kuriem viens bija jāizslēdz prasību neatbilstības dēļ. Būtiski norādīt, ka atlikušie divi pretendenti tika vērtēti pēc saimnieciskā izdevīguma kritērija. Ņemot vērā, ka Elektronisko iepirkumu sistēmā iesūtītos piedāvājumus ministrijas pārstāvji var atvērt tikai vienlaicīgi pēc visu piedāvājumu saņemšanas, minētajai personu apvienībai uzvaru konkursā nodrošināja tikai viena priekšrocība – tika iesniegts saimnieciski izdevīgākais piedāvājums.

Ministrija vērš uzmanību, ka minētajā rakstā ir nekorekti atspoguļota iepirkuma summa – 2,1 milj. eiro. Informējam, ka vispārīgā vienošanās ir noslēgta par kopējo summu 1 108 947 eiro vērtībā, no kā uz šo brīdi ir izlietoti 972 687 eiro.

Ministrija aicina mediju pārstāvjus izplatīt pārbaudītu informāciju un pārbaudītas likumsakarības, nepieciešamības gadījumā veicot faktu pārbaudi, validāciju ar visām iesaistītajām pusēm. Nediskreditēt godīgā ceļā uzvarējušos uzņēmumus, kas nākotnē var sarežģīt iestāžu sadarbību ar privāto sektoru un pretendentu arvien kūtrāku dalību valsts pārvaldes iepirkumos.

VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols: “Projekta mērķis, par ko tika rīkots atklātais konkurss, ir veikt sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) iespēju izmantošanas veicināšanu, popularizējot kopumā 61 dažādu ministriju un iestāžu IKT projektus, t.sk. e-adresi, eParakstu, eID un vēl 58 citus rīkus. Lai gan projekts vēl nav noslēdzies, bet izdarītā darba apjoms ir ļoti ievērojams un daži rezultatīvie rādītāji ir pat pārsniegti!”

Šī projekta ietvaros jau ir veiktas dažādas aktivitātes. Tā piemēram, pirms gada tika uzsāktas digitālo līderu mācības, lai mazinātu Latvijas sabiedrībā pastāvošo digitālo plaisu un veicinātu iedzīvotāju iespējas saņemt atbalstu e-risinājumu lietošanā.  Līdz šim Digitālo līderu mācību programmu apguvuši 1672 dalībnieki un tālākizglītotas 17 236 personas. Tika izstrādāta Digitālo aģentu tālmācības programma, Digitālo līderu tālmācības programma un tālmācības programma sabiedrības digitālo prasmju attīstībai, kas ir pieejams vietnē macibas.mana.latvija.lv. Valsts un pašvaldību iestādēs tika veikta aptauja par e-adreses lietošanas paradumiem un iespējām valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un tika īstenoti 14 pasākumi “10 mīti un patiesības par e-adresi” ministrijām un to padotībā esošajām iestādēm. Pasākumos kopumā piedalījās 953 dalībnieki. Tāpat digitālās iespējas sabiedrības vidū tika popularizētas, piedaloties dažādos pasākumos, piemēram, “5G Techritory” konferencē, Digitālajā nedēļā 2022. Īstenota komunikācijas kampaņa “Latvija nākamajā līmenī” ar mērķi aktualizēt digitālo risinājumu iespējas valsts un pašvaldību pakalpojumu saņemšanai. Projekta ietvaros tika īstenota vēl viena kampaņa – “E-adrese juridiskām personām”, un citi komunikācijas materiāli par e-pakalpojumiem. Izstrādāti materiāli Eiropas Reģionālās attīstības fonda partneriem, kas tiek izmantoti ikdienas komunikācijā, kā piemēram, raksti, infografikas, preses relīzes.

Lai gan aktivitātes šajā projektā vēl turpinās, jau ir pārsniegti vairāki rezultatīvie rādītāji. Tā piemēram, e-adreses lietotāju skaits pārsniedz uzstādīto mērķi par vairāk nekā 28 000, sasniedzot 58 378 fiziskas personas, kuras izveidojušas e-adresi programmas laikā. Digitālo aģentu un līderu skaits pārsniedz sākotnējo mērķi par vairāk nekā septiņiem tūkstošiem. Uz šo brīdi tālākizglītotas 17 236 personas, pie kuriem var vērsties, ja nepieciešams atbalsts, lai pieprasītu pakalpojumus elektroniski. Tāpat sabiedrības programmā tika iesaistīts daudz vairāk nevalstisko organizāciju, nekā sākotnēji tika plānots.

Līdzīga pieeja integrētu un profesionālu komunikācijas kampaņu veidošanā un īstenošanā ir tikusi veikta arī iepriekš, iepirkumus īstenojot atklātas iepirkumu procedūras ietvaros un uzvarot labākajam piedāvājumam.

“Ilgtspējīgas Latvijas attīstības atslēga ir izglītotas un digitāli prasmīgas sabiedrības veidošana. Tas veicinās kā iedzīvotāju dzīves kvalitātes, tā arī Latvijas tautsaimniecības attīstību. Tādēļ valstij ir nepieciešams darīt visu iespējamo, lai informētu un izglītotu sabiedrības locekļus pielietot valsts veidotos digitālos rīkus savā ikdienā,” sacīja Gatis Ozols.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU