DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas
1
1

Intelektuālā īpašuma tiesību reģistrācija ne vien sekmē uzņēmuma vērtības pieaugumu, bet arī uzlabo tā reputāciju

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

No visiem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kas nodibināti Eiropas Savienībā (ES), un ir reģistrējuši savas intelektuālā īpašuma tiesības (IĪT) 93% vērtē, ka tas pozitīvi ietekmējis viņu uzņēmējdarbību. Tā secināts Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) veiktajā aptaujā. Konstatēts arī - tikai viens no desmit ES mazajiem uzņēmumiem reģistrējis IĪT. Galvenais šķērslis tam ir zināšanu trūkums un reģistrācijas grūtības.  

Septembra nogalē EUIPO publicēja Intelektuālā īpašuma (IĪ) mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) progresa ziņojuma 2022. gada izdevumu. Tas ir ES mēroga pētījums, kas izveidots, izmantojot Eiropas IĪT pārkāpumu novērošanas centra datus. Viens no secinājumiem - tikai 10% no MVU pieder reģistrētas intelektuālā īpašuma  tiesības.  Vispopulārākās ir nacionālās reģistrācijas preču zīmes (6%), tām seko Eiropas Savienības preču zīmes un patenti (4%). Interesanti, ka 39 % no MVU izmanto citas (nereģistrētas) IĪT - domēna vārdiem, komercnoslēpumiem, nereģistrētiem dizainparaugiem, datubāzēm u.c. 

Aptaujas dati liecina, ka lielākā daļa ES MVU nav informēti, kā vislabāk gūt peļņu no saviem intelektuālajiem aktīviem vai kur meklēt palīdzību, lai izstrādātu savas intelektuālā īpašuma stratēģijas. 

Tomēr 2022. gada rezultātu pārskats arī parāda, ka gandrīz visi (93%) MVU ar reģistrētām intelektuālā īpašuma tiesībām atzīst, ka reģistrācija pozitīvi ietekmējusi to darbību. Vairāk nekā puse uzņēmēju konstatējuši, ka tas nodrošina labāku IĪ aizsardzību, uzlabo uzņēmuma reputāciju vai tēlu, kā arī paver ilgtermiņa uzņēmējdarbības perspektīvas. 

Kāpēc intelektuālā īpašuma reģistrācija ir svarīga? 

Ekonomiskie pētījumi atklāj pozitīvu saikni starp IĪT un biznesa izaugsmi.  Tie, kuriem pieder intelektuālā īpašuma tiesības, gūst par 68% lielākus ieņēmumus uz vienu darbinieku nekā MVU, kuriem tās nav. 

Vēl jāatzīmē, tie MVU (36%), kuriem pieder IĪT, apgalvo, ka viņi ir guvuši finansiālu labumu no to reģistrācijas. 

Kādi ir intelektuālā īpašuma nereģistrēšanas iemesli? 

Kā galveno,  aptaujātie uzņēmēji, minēja to, ka nesaskata ieguvumus no IĪ reģistrācijas. Tā domā – 35%. Savukārt 20% uzskata, ka viņu īstenotā ideja nav pietiekoši novatoriska un reģistrācijas vērta. Gandrīz tikpat atzīst, ka viņiem trūkst zināšanu par IĪ reģistrācijas iespējām un priekšrocībām, bet 19% atzīst, ka nav spējuši izpildīt reģistrācijas prasības.  

Kādus galvenos ieguvumus saskata tie MVU, kas aizsargā savas intelektuālā īpašuma tiesības? 

Trīs galvenie ieguvumi aptaujāto uzņēmēju vērtējumā ir – reģistrācija palīdz novērst atdarināšanu vai kopēšanu (65%), kas savukārt sekmē uzņēmuma vērtības augšanu un tēla atpazīstamību (65%). Trešais būtiskai arguments ir lielāka juridiskā noteiktība (63%).  

Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumi 

Pētījumā aplūkoti arī IĪ pārkāpumi un tas, kā MVU tiek galā ar šo problēmu. No MVU, kuriem pieder reģistrētas IĪT, 15% ir cietuši no pārkāpumiem, visbiežāk saistībā ar viņu preču zīmēm, kā rezultātā zaudēts apgrozījums un cietusi uzņēmuma reputācija. Gandrīz visi veikuši pasākumus, lai īstenotu savas IĪT, parasti izmantojot tiešas pārrunas. 

Kopumā 85% no aizsargātajiem uzņēmumiem cenšas atklāt viņu IĪ tiesību pārkāpumus. Visbiežāk viņi paļaujas uz klientu atsauksmēm, nejaušu informāciju, retāk izmanto sistemātisku uzraudzību. 

Atbalsts maziem un vidējiem uzņēmumiem 

MVU veido 99% no visiem uzņēmumiem ES. Tie nodarbina aptuveni 100 miljonus cilvēku un nodrošina vairāk nekā pusi no Eiropas iekšzemes kopprodukta. Tiem ir būtiska loma katrā ekonomikas nozarē, kā arī inovāciju veicināšanā. 

EUIPO kopā ar Eiropas Komisiju un ES nacionālajiem un reģionālajiem intelektuālā īpašuma birojiem ir uzsācis iniciatīvu kopumu, lai atbalstītu ES MVU IĪ jomā. 

MVU fonds, kas tika izveidots 2021. gadā, ir dotāciju shēma, kas nodrošina finansiālu palīdzību MVU preču zīmju, dizainparaugu un patentu pieteikumu sagatavošanai un reģistrācijai, kā arī sniedz individuālu atbalstu IĪ pārbaudei un stiprināšanai (IP scan). Gandrīz 30 000 uzņēmumu ES ir guvuši labumu no šīs iniciatīvas kopš tās sākuma 2021. gada janvārī. 

Plašāks ieskats intelektuālā īpašuma MVU progresa ziņojumā aplūkojams šeit. 

Pētījuma kopsavilkums latviešu valodā pieejams šeit. 

Plašāka informācija par MVU atbalsta iespējām latviešu valodā: https://euipo.europa.eu/ohimportal/lv/online-services/sme-fund 

Informāciju par citām Observatorijas publikācijām var atrast EUIPO tīmekļa vietnē. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI