DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. augustā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Satiksme

Dronu uztveršanas iekārtas mazinās traucēto lidojumu skaitu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Valsts aģentūra “Civilā aviācijas aģentūra” (CAA) ar Kohēzijas fonda atbalstu iegādājusies bezpilota gaisa kuģu (dronu) uztveršanas iekārtas ar mērķi uzlabot gaisa satiksmes drošumu un mazināt neautorizētus dronu lidojumus lidlauku tuvumā, kas var būt iemesls traucētiem komercaviācijas un vispārējās aviācijas gaisa kuģu lidojumiem. Ierīces jau šobrīd nodrošina gaisa telpas uzraudzību lidostu “Rīga” un “Liepāja” apkārtnē.

Uztveršanas iekārtas nosaka drona atrašanās vietu, lidojuma augstumu un ātrumu, kas ļauj atbildīgajām iestādēm, kam ir noteikta kompetence bezpilota gaisa kuģu jomā, iegūt detalizētu informāciju par dronu lidojumiem lidlauku tuvumā. Iegūtie dati tiek arī izmantoti gan stratēģiska līmeņa lēmumu pieņemšanā, gan operatīvām darbībām taktiskā līmenī.

No 2022.gada 1.jūlija līdz 1.augustam lidostas “Rīga” gaisa satiksmes vadības zonā ar uztveršanas iekārtām tika konstatēti 602 lidojumi, no tiem 397 tika veikti pārāk tuvu lidostas teritorijai vai pārsniedzot maksimālo atļauto lidojuma augstumu. Savukārt lidlauka “Liepāja” satiksmes informācijas zonā no 182 reģistrētajiem lidojumiem 173 pārkāpa noteiktos ierobežojumus.

“Nesaskaņoti un neatļauti bezpilota gaisa kuģu lidojumi var radīt nopietnus draudus aviosatiksmei, kā arī nodarīt kaitējumu trešajām personām vai tās īpašumam. Piemēram, kontroli zaudējis vai krītošs bezpilota gaisa kuģis var savainot cilvēkus. CAA iegādātās ierīces ļauj monitorēt situāciju, savukārt tiesībsargājošās iestādes, balstoties uz saņemtajiem datiem, var kontrolēt dronu lidojumus un fiksēt pārkāpumus,” uzsver CAA direktors Māris Gorodcovs.

CAA atgādina, ka bezpilota gaisa kuģiem maksimālais atļautais lidojumu augstums atvērtās kategorijas ietvaros ir 120 metri, ko mēra no pārlidojamās zemes vai ūdens virsmas nevis pacelšanās vietas. Vienlaikus jāņem vērā, ka atsevišķās vietās ir noteikti stingrāki ierobežojumi. Piemēram, lidlauka “Rīga” gaisa satiksmes vadības zonā un lidlauka “Liepāja” satiksmes informācijas zonā lidojumi ir atļauti augstumā līdz 50 metriem. Spēkā ir arī attāluma ierobežojumi, kas nosaka, ka lidojumus ar droniem ir aizliegts veikt tuvāk par pieciem kilometriem no lidostas teritorijas. Lidojumus, ko plānots veikt tālāk vai augstāk par norādītajiem ierobežojumiem, nepieciešams saskaņot ar VAS “Latvijas gaisa satiksme”, ievērojot papildus izvirzītos nosacījumus. 

Vairāk informāciju par papildus noteiktajiem ierobežojumiem un lidojumu saskaņošanu var uzzināt VAS "Latvijas gaisa satiksme" tīmekļvietnē www.airspace.lv/drones publicētajā interaktīvajā kartē. Savukārt reģistrēta bezpilota gaisa kuģu sistēmas ekspluatanta statusu var pagarināt CAA portālā e.caa.lv. Ekspluatanta statuss jāpagarina katru gadu.

Pašreiz Latvijā ir reģistrēti aptuveni 5700 tālvadības piloti, no kuriem vairāk nekā puse jeb 3100  ir ieguvuši kvalifikāciju apliecinošu dokumentu. Arī reģistrēto ekspluatantu skaits ir pieaudzis līdz 3068, kas ir par 63% vairāk nekā pērnā gada jūlijā.

2021.gadā CAA uzsāka Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Ilgtspējīga transporta sistēma” 6.1.2. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt drošību un vides prasību ievērošanu starptautiskajā lidostā “Rīga”” Kohēzijas fonda projekta Nr. 6.1.2.0/20/I/001 “Bezpilota gaisa kuģu  pārvaldības un uzraudzības sistēmas izveide” īstenošanu. Projekta mērķis ir izveidot bezpilota gaisa kuģu  jeb dronu pārvaldības un uzraudzības sistēmu, lai veicinātu vides un drošības pasākumus Latvijas Republikas gaisa telpā, kā arī novērstu nesankcionētus dronu lidojumus lidlauku tuvumā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI