DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

VVD atgādina - lai likumīgi un videi saudzīgi veiktu ūdenstilpju un krastu tīrīšanu, nepieciešams saņemt tehniskos noteikumus

Durbes upes izteka

Publicitātes foto

Vasarā, līdz ar ūdens līmeņa pazemināšanos dažādās ūdenstilpēs, arvien aktuālāks paliek jautājums par ūdenstilpju un krastu tīrīšanu. Valsts vides dienests (VVD) vērš uzmanību - lai veiktu virszemes ūdensobjektu padziļināšanu vai tīrīšanu, neradot kaitējumu vai apdraudējumu videi un dabai, nepieciešams saņemt VVD izdotus tehniskos noteikumus. Dienests šogad konstatējis vairākus pārkāpumus, kas saistīti ar ūdenstilpju tīrīšanu bez VVD izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem.

Viens no pēdējā laikā spilgtākajiem piemēriem attiecībā uz nelikumīgu patvaļu ūdens objektu transformēšanā ir gadījums, kad jūnija vidū Dienvidkurzemē tika aizbērta Durbes upes izteka no Durbes ezera. Šobrīd norisinās izmeklēšana, vainīgā persona vēl nav identificēta, taču 20.jūlijā patvaļīgas darbības konstatētas atkārtoti – kāds nelikumīgi atracis izveidoto upes iztekas aizsprostu. Šādas nesaskaņotas un nepārdomātas darbības jau atkārtoti rada kaitējumu videi. Izvērtējot riskus un veicot hidroloģisko parametru aprēķinus, VVD lēma upes atrakšanas darbus veikt pēc mazūdens perioda beigām (bet ne vēlāk kā līdz septembra beigām), tādā veidā pēc iespējas mazāk kaitējot zivju resursiem. Šobrīd VVD veicis akmeņu krāvuma atjaunošanu ar mērķi samazināt pārmērīgu ūdens aizplūšanu no Durbes ezera. Pašvaldība ir pasūtījusi projektēšanu ūdens līmeņa regulēšanai - zivju ceļa izbūvei, lai nodrošinātu zivju migrāciju un atrisinātu problēmu, kas saistīta ar Durbes ezera ūdens līmeņa pazemināšanos. Tāpat, sadarbībā ar pašvaldību, tiks lemts par notikuma vietas norobežošanu, lai nepieļautu atkārtotu pārkāpumu izdarīšanu.

VVD uzsver – dienesta izdoti tehniskie noteikumi nepieciešami, lai darbības veicējs neapzināti nenodarītu kaitējumu virszemes ūdensobjekta akvatorijai, tajā mītošajiem dzīvajiem organismiem un zivju resursiem, neiznīcinātu biotopus un šīs darbības veiktu pēc iespējas saudzīgāk, neatstājot vai būtiski samazinot tīrīšanas ietekmi uz virszemes ūdens objektu un tā ekosistēmu, kā arī neietekmētu apkārtējās teritorijas.

Šī gada vasaras periodā, īsā laika posmā, VVD konstatējis vairākus pārkāpumus, kas saistīti ar ūdenstilpju tīrīšanu un krastu rakšanas darbiem bez VVD izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem. Cēsu novadā konstatēta Gaujas upes krasta tīrīšana un dīķa rakšanas darbi, kur no dīķa izraktā grunts ir novietota īpaši aizsargājamā biotopa teritorijā. Pārbaudes laikā arī atklāts, ka ir notikusi Pedeces upes gultnes tīrīšana, bet iesniegums VVD par upes tīrīšanu vai padziļināšanu nav saņemts. Līdzīgs pārkāpums konstatēts arī Madonas novadā, kur VVD inspektori, pārbaudot Sakārnīša ezera aizsargjoslas, fiksēja rakšanas darbus ezera krasta daļā. Nelikumīgas darbības konstatētas arī Valkas novada Salaiņa ezerā un Latgalē, Lielajā Stropu ezerā, kur īstenoti ezeru krastu rakšanas darbi bez saskaņošanas ar VVD. Tāpat VVD fiksējis pārkāpumu Vidzemē pie jūras, kur ar ekskavatora palīdzību kāpa tika aizbērta ar melnzemi un laukakmeņiem, tādā veidā palielinot īpašumu uz pludmales rēķina.

Dienests aicina izturēties atbildīgi pret apkārtējo vidi un ņemt vērā, ka bieži upes un ezeri atrodas aizsargājamās dabas teritorijās vai pastāv ierobežojumi to apsaimniekošanā, tādēļ jo īpaši svarīgi informēt VVD par plānotajiem darbiem ūdenstilpēs, iesniedzot VVD iesniegumu tehnisko noteikumu saņemšanai.

Iesniegumu iespējams iesniegt izmantojot e-pastu un e-adresi vai nosūtot iesniegumu pa pastu. Tehniskie noteikumi tiek sagatavoti elektroniskā formā, parakstīti ar drošu elektronisko parakstu un nosūtīti uz e-adresi vai iesniegumā norādīto e-pasta adresi. Ja ūdensobjekta tīrīšana ietver darbības, kas atbilst būvniecības definīcijai pēc būvniecību regulējošo normatīvo aktu kritērijiem, tad tehniskie noteikumi šādām darbībām tiek izsniegti Būvniecības informācijas sistēmā. Tāpat iedzīvotājiem ir iespēja digitāli saņemt informāciju (izziņu) par to, vai plānotajai darbībai saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir nepieciešams ietekmes uz vidi novērtējums, sākotnējais ietekmes uz vidi izvērtējums vai tehniskie noteikumi.

Plašāk par tehnisko noteikumu saņemšanu iespējams uzzināt šeit.

Virszemes ūdensobjektu tīrīšanu reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr. 475 - tajos noteikti arī izņēmumi, kad tehniskie noteikumi nav nepieciešami.

Tehniskos noteikumus nav nepieciešams saņemt darbībām, kas plānoti uz virszemes ūdensobjektiem, kas atrodas viena īpašuma robežās (strautiem, urgām un dīķiem), vēsturiskā militārā piesārņojuma likvidācijai Liepājas Karostas kanālā un meliorācijas sistēmu ekspluatācijai.

Tāpat VVD tehniskie noteikumi nav nepieciešami virszemes ūdensobjektu tīrīšanai vai padziļināšanai īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, kurai ir izstrādāts un noteiktā kārtībā apstiprināts dabas aizsardzības plāns, ja darbus veic saskaņā ar šo plānu, mākslīgu ūdensobjektu padziļināšanai un tīrīšanai, ja šis ūdensobjekts atbilst normatīvajiem aktiem par meliorācijas sistēmām un to hidrotehniskām būvēm, zivju dīķu tīrīšanai vai padziļināšanai (sākotnējā projektētā dziļuma atjaunošanai), ja šis objekts neatrodas uz dabiskas ūdensteces, ūdensaugu pļaušanai privātās ūdenstecēs vai ūdenstilpēs, ja pļaušana notiek laikposmā no 1.jūlija līdz 31.martam

Visos pārējos gadījumos VVD tehniskie noteikumi ir jāsaņem, arī tad, ja virszemes ūdensobjektu tīrīšanai vai padziļināšanai netiek izmantota tehnika.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU