DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. maijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Rīgas pašvaldība nākamo gadu laikā plāno vērienīgas investīcijas energoneatkarības veicināšanai

Rīgas pašvaldība nākamo gadu laikā veiks vērienīgas investīcijas energoneatkarības veicināšanai, samazinot importēto fosilo resursu apjomu, palielinot vietējo resursu lomu enerģētikā un veicinot to racionālu izmatošanu. To paredz otrdien, 17. maijā, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejā akceptētais Rīgas Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns 2022.-2030.gadam.

“Šobrīd, vairāk kā nekad, ir svarīgi veicināt mūsu neatkarību un pašpietiekamību enerģētikas kontekstā. Šī ceļakarte, lai Rīga būtu energoneatkaRĪGA, ietver rīcības efektīvākai un gudrākai resursu izmantošanai, lai veicinātu pašvaldības iedzīvotāju labklājību, neradot papildus ietekmes uz dabas vidi. Vides kvalitāte Rīgā ļoti cieši ietekmē cilvēku veselību un labsajūtu, - un tas savukārt ietekmē sabiedrību kopumā gan sociāli, gan ekonomiski,” skaidro komitejas priekšsēdētāja vietniece, Klimatneitralitātes darba grupas vadītāja Selīna Vancāne.

“Lai šī ceļakarte būtu dzīva un izmantojama, izveidota Rīgas domes Klimatneitralitātes darba grupa, kas kopā ar jomas profesionāļiem, zinātniekiem, NVO un lēmumpieņēmējiem koordinē tās ieviešanas procesu. Taču vislielākā loma klimata pārmaiņu mazināšanā ir tieši Tev, Rīdziniek!  Rīgas klimata ambīcijas ir atkarīgas arī no katra iedzīvotāja izpratnes un rīcības jo no mums visiem kopā un katra individuāli būs atkarīgs, kādā Rīgā dzīvosim nākotnē!” uzsver S. Vancāne.

Plāns izstrādāts, ņemot vērā, ka Rīgas pašvaldība 2008.gadā pievienojās Eiropas Pilsētu mēru pakta  iniciatīvai un 2021.gadā pārjaunoja uzņemtās saistības. Līdz šim iniciatīvai ir pievienojušās vairāk nekā 10 000 Eiropas pašvaldību. Pakts paredz, ka tās pašvaldības, kas parakstījušas paktu, uzņemas saistības panākt ne tikai nozīmīgus CO2 emisiju samazinājuma mērķus līdz 2030.gadam (vismaz 40% samazinājums pret bāzes gadu 1990), bet arī ilgtermiņā līdz 2050.gadam apņemas sasniegt klimatneitralitāti.

Kopumā mērķi ir izvirzīti enerģētikas sektorā, CO2 emisiju samazināšanai, pielāgošanās klimata pārmaiņām un  gaisa piesārņojuma samazināšanai. Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, plānā paredzēti 112 pasākumi, kas kopumā sniegs 1285 gigavatstundu (GWh) enerģijas ietaupījumu, nodrošinās 1363 GWh atjaunojamās enerģijas un samazinās CO2 emisijas par 502 000 tonnu. Kopējais plāna mērķis ir samazināt CO2 emisijas Rīgā par 30%, salīdzinot ar 2019.gadu, lai nodrošinātu virzību uz klimatneitralitāti ne vēlāk kā 2050.gadā.

Pašvaldības infrastruktūrā, kas ir tiešā pašvaldības pārziņā, iecerēti 17 dažādi pasākumi, kā piemēram, energopārvaldības sistēmas ieviešana, tās nepārtraukta uzlabošana un sertifikācija, 100% atjaunojamās enerģijas nodrošināšana pašvaldības ēkās, pašvaldību ēku atjaunošana, ielu apgaismojuma modernizācija, pašvaldības transportlīdzekļu izmantošanas efektivitātes paaugstināšana un citi. Pašvaldības sektora mērķis ir sasniegt klimatneitralitāti 2030. gadā, gan samazinot emisijas, gan daļēji tās kompensējot un motivējot tirgus dalībniekus ražot enerģiju no atjaunīgajiem energoresursiem.

Plānā paredzēto 112 pasākumu īstenošanai līdz 2030.gadam varētu būt nepieciešami kopumā vismaz 2,7 miljardi eiro. Daļa pasākumu varēs saņemt līdzfinansējumu no ES struktūrfondiem un citiem finanšu instrumentiem, kā arī valsts līdzekļiem. Daudzdzīvokļu ēku siltināšanā un pārejā uz atjaunojamiem energoresursiem privātajā sektorā tiks piesaistīts privātie līdzekļi. No pašvaldības līdzekļiem līdz 2030.gadam būs nepieciešami vairāk nekā 245 miljoni eiro, taču plāns sniedz arī pozitīvu ietekmi uz budžetu, samazinot enerģijas izmaksas, kā arī atjaunojot infrastruktūras objektus, kas ir novecojuši vai to atjaunošana un pārbūve paredzēta citos plānos.

Komitejā akceptētais plāns vēl būs jāapstiprina Rīgas domes sēdē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU