DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. maijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Pavasara krupju migrācija beigusies; brīvprātīgie izglābuši vairāk nekā 1300 abinieku

Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvalde) īstenotajā kampaņā “Misija-KRUPIS. Izglāb princi!” brīvprātīgie visā Latvijā aktīvajā abinieku migrācijas laikā uz autoceļiem izglābuši 1323 abiniekus, tostarp 793 parastos krupjus. Konstatēti arī 303 bojāgājušie abinieki un rāpuļi, tostarp 246 krupji. Kopumā brīvprātīgie krupju glābšanas aktivitātēm veltījuši 104 stundas un 38 minūtes jeb vairāk nekā četras diennaktis.

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Šogad, pateicoties brīvprātīgo iesaistei, izglābts vairāk nekā tūkstoš dzīvību. Izsakām vislielāko pateicību ikvienam, kurš šajā pavasarī veltīja savu brīvo laiku, lai palīdzētu parastajam krupim, kā arī citiem abiniekiem šķērsot to dzīvībai bīstamos autoceļu posmus visā Latvijā. Ikkatra ieguldījums ir būtisks, jo tikai kopā, pastiprināti pievēršot uzmanību abiniekiem, nododot informāciju līdzcilvēkiem un aktīvi rīkojoties, ilgtermiņā varam samazināt bojāgājušo abinieku skaitu,” teic Pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Lai apzinātu krupjiem bīstamos autoceļu posmus, Pārvalde jau februārī aicināja iedzīvotājus sniegt ziņas par vēl nereģistrētiem krupju migrācijai bīstamiem ceļu posmiem. Papildus jau zināmajām deviņām vietām tika saņemta informācija par 32 jauniem ceļu posmiem. Tādejādi brīvprātīgie glābšanas darbiem varēja izraudzīties kādu no 41 migrācijas posma. Abinieku glābšanai pieteicās vairāk nekā 100 brīvprātīgo, tostarp vairākas ģimenes ar bērniem.

Gar trim krupju migrācijas ceļu posmiem – Liepājā pie Tosmares ezera, Rudbāržos pie Bāliņu dīķa un Slīteres Nacionālajā parkā pie Vaides dīķa – tika uzstādītas arī nelielas sētiņas, kas vēl drošāk un efektīvāk palīdzēja krupjiem nonākt nārsta vietā. Šajās vietās tika izglābti sevišķi daudz abinieku – kopumā 934, tostarp 373 parasto krupju. Brīvprātīgie daudz krupjus izglābuši arī pie Lazdonas (173), kā arī Siguldā Pēteralas ielas apkaimē (73).

Pateicoties izdevniecības “Liels un mazs” iesaistei krupju glābšanas misijā, trīs aktīvākie brīvprātīgie saņems grāmatu “Vardes un Krupja piedzīvojumi”, kas apraksta abu draugu piedzīvojumus. Ar grāmatu saņēmējiem sazināsimies šīs nedēļas laikā.

Lai veicinātu skolēnu izpratni par abinieku būtisko lomu dabas ciklā un pievērstu uzmanību ikgadējai pavasara krupju migrācijai, Pārvalde  rīkoja arī skolēnu radošo darbu konkursu, kuram tika iesniegti ap 2000 radošo darbu – dzejoļi, stāsti, pasakas, dziesmas, skaņdarbi, gleznas, zīmējumi, video, instalācijas, mozaīkas, kolāžas, izšuvumi, adījumi. Skolēnu atsaucība apliecina jauniešu interesi un vēlmi paust atbalstu kampaņas idejām. Darbu izstāde visu maiju skatāma Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, bet no jūlija vidus līdz septembra vidum Latvijas Nacionālajā dabas muzejā Rīgā. 

Plašāk par šī gada misiju var uzzināt vietnē https://ieej.lv/KLVdC.

Par kampaņu

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Arī Latvijā abinieki ir nokļuvuši dabas ekspertu uzmanības lokā. Parastā krupja izdzīvošanas sekmes gadu no gada samazina ne vien piemērotu dzīvotņu izzušana, bet arī cilvēka tieši radītie šķēršļi to izdzīvošanai – autoceļi. Kampaņas mērķis ir samazināt uz autoceļiem bojāgājušo krupju skaitu ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, gan ziņojot Pārvaldei vēl nereģistrētas krupju migrācijas vietas, kas šķērso autoceļus, gan aktīvajā migrācijas laikā palīdzot tos pārnest pāri ceļam drošībā jau identificētajos autoceļu posmos.

Kampaņa ir viena no Pārvaldes īstenotā projekta LIVE LAKE  (“Ezeru pārvaldības un apsaimniekošanas uzlabošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā”) aktivitātēm. Kopumā projekta laikā ar dažādu apsaimniekošanas darbu palīdzību plānots uzlabot ezeru resursus un apsaimniekošanas efektivitāti, kā arī izglītot sabiedrību par ezeru ekosistēmām. INTERREG V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu programmas atbalstītā projekta kopējais finansējums ir 981 755 EUR, no tiem 75% sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonds.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU