Aizsardzības ministrija par kiberuzbrukumu pieaugumu risku ir informējusi Ministru kabinetu un devusi uzdevumu iestādēm veikt pastiprinātus drošības pasākumus, savukārt visām Latvijas pašvaldībām tika izsūtīta vēstule par rīcību krīzes gadījumā un par uzdevumiem, kādi pašvaldībām jārisina.
Latvijas kibertelpā šobrīd tiek novērota pastiprināta aktivitāte, kas saistāma ar Krievijas iebrukumu Ukrainā. Ir novēroti vairāki kiberincidenti, taču situācija tiek kontrolēta, un informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija CERT.LV sadarbībā ar incidentu skartajām organizācijām aktīvi strādā, lai novērstu to sekas.
Turpinoties Krievijas agresijai pret Ukrainu, ir sagaidāms, ka aktivitāte kibertelpā un kiberincidentu skaits pieaugs. Atbildīgās institūcijas šādam situācijas attīstības scenārijam ir gatavas – ir skaidrs rīcības plāns kiberincidentu seku novēršanai un informācijas tehnoloģiju sistēmu normālas darbības atjaunošanai.
Lai pasargātu sevi no dažādiem digitālās drošības riskiem, neērtām situācijām, un finansiāliem zaudējumiem, Aizsardzības ministrija aicina iedzīvotājus rūpīgi ievērot kiberhigiēnu. Tas nozīmē to, ka ikkatram ir jārūpējas par savu iekārtu drošību – nevērt vaļā nezināmas saites, izvairīties no dažādu multivides datņu, tostarp filmu, spēļu un citu datņu lejupielādes no aizdomīgām vietnēm, uzstādīt antivīrusa programmatūru un veikt visus nepieciešamos atjauninājumus gan iekārtas operētājsistēmai, gan lietotnēm.
Sabiedrībai ir jābūt gatavai arī uz dezinformācijas jeb viltus ziņu pieaugumu informatīvajā telpā ar mērķi ietekmēt sabiedrības viedokli un veicināt paniku, tāpēc Aizsardzības ministrija aicina iedzīvotājus kritiski izvērtēt publicēto ziņu saturu un to vēstošos avotus.
Aicinām izmantot tikai uzticamus informācijas avotus – valsts iestāžu mājaslapas un sociālo mediju kontu profilus, kā arī medijus, kas sevi pierādījuši kā objektīvus informācijas līdzekļus!
Vienlaikus uzsveram, ka tiešs militāra rakstura apdraudējums Latvijai nepastāv, tomēr apliecinām, ka Nacionālie bruņotie spēki ir gatavi reaģēt uz jebkādiem apdraudējuma scenārijiem, ja gadījumā Latvijas iedzīvotāju drošība un valsts suverenitāte tiks apdraudēta.
Atgādinām, ka var būt dažāda rakstura krīzes, piemēram, dabas katastrofas, elektrības traucējumi, interneta darbības pārtraukumi, kas var radīt ķēdes reakciju, apgrūtinot ikdienas dzīves ritumu. Tādēļ vēlreiz aicinām iepazīties ar bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”, kas latviešu, angļu un krievu valodā pieejams portālā: https://www.sargs.lv/lv/tema/72stundas.