DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. novembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Latvijas studenti ar ALTUM palīdzību varēs saņemt Eiropas atbalstītus studiju kredītus

Sadarbībā ar komercbankām Attīstības finanšu institūcija ALTUM un Eiropas Investīciju fonds (EIF) ar Investīciju plāna Eiropai atbalstu nodrošina aizdevumus studentiem, lai palīdzētu viņiem segt savas studiju un dzīvošanas izmaksas. EIF ir parakstījis garantijas rakstu, kas ļaus ALTUM turpināt garantiju sniegšanu bankām, lai izsniegtu studiju un studējošo aizdevumus. Paredzēts, ka kopumā līdz pat 13 500 studentu varēs izmantot aizdevumus studiju un dzīvošanas izmaksu segšanai.

  • Paredzams, ka studenti un citi izglītojamie Latvijā varēs saņemt aizdevumus studiju izmaksu segšanai, pateicoties jaunajai Eiropas Investīciju fonda pretgarantijai ALTUM studentu garantiju programmai.
  • Garantiju programmu atbalsta „Prasmju un izglītības garantiju pilotprogramma” Eiropas Stratēģisko investīciju fonda ietvaros, kas ir Investīciju plāna Eiropai galvenais pīlārs.
  • Paredzams, ka līdz 13 500 studentu un citu izglītojamo Latvijā varēs saņemt aizdevumus gan studiju, gan dzīvošanas izmaksu segšanai.

2020. gada jūnijā Latvijā tika izveidota garantiju programma, lai atbalstītu Latvijas augstskolu studentu finansēšanas vajadzības. Aizdevumi var segt gan mācību, gan dzīvošanas izdevumus. Pieprasījums pēc programmas bija liels un  pārsniedza sākotnēji paredzēto apjomu. Tagad Eiropas Investīciju fonds, ko atbalsta Eiropas Komisijas radītā Investīciju plāna Eiropai „Prasmju un izglītības garantiju pilotprogramma”, sadarbojas ar ALTUM, lai šo programmu turpinātu lielākā apjomā un palielinātu aizdevumu saņēmēju skaitu. Pateicoties ESIF Prasmju un izglītības garantiju pilotprogrammai, ALTUM spēs ne tikai atbalstīt lielāku Latvijas augstskolās studējošo skaitu, bet arī paplašināt programmu, lai tā ietvertu neakadēmisko apmācību studentiem, kā arī mācību maksas un dzīvošanas izdevumus ārvalstīs studējošajiem studentiem.

EIF izpilddirektors Alēns Godārds komentē: „Šī programma ir ārkārtīgi svarīga, lai nodrošinātu vairāk cilvēkiem iespēju iegūt augstāko izglītību un attīstīt savas prasmes, gūstot gan personīgu, gan ekonomisku ieguvumu, jo sevišķi tiem, kuri, iespējams, citādāk nespētu to atļauties. ALTUM programma ir lieliska iniciatīva, un priecājamies, ka varam paļauties uz Eiropas Komisijas atbalstu, lai to sasniegtu.”

ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš: „Eiropas Stratēģisko investīciju fonda garantijas paver iespēju no nākamā akadēmiskā gada sākuma studiju un studējošo aizdevumu garantijas nodrošināt plašākam studentu lokam neatkarīgi no pieprasījuma izmaiņām. Vēl viens būtisks sagaidāmais uzlabojums – pēc grozījumiem atbilstošajos Ministru kabineta noteikumos garantiju varēs saņemt arī studiju un studējošo kredītiem studijām ārvalstīs. Ar savu pieredzi un zināšanām esam gatavi turpināt garantiju izsniegšanu, kā arī aicināt jaunus sadarbības partnerus iesaistīties studiju un studējošo kreditēšanā, lai veicinātu arvien pieejamāku finansējumu studentiem.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis, kurš ir atbildīgs par ekonomiku un starptautisko tirdzniecību, saka: Ir svarīgi investēt mūsu jauniešos un nākotnes ekonomikā. Esmu gandarīts, ka ar Eiropas Investīciju fonda un Investīciju plāna Eiropai atbalstu Latvijas studenti varēs papildināt savas zināšanas un prasmes, saņemot studiju aizdevumus ar izdevīgiem nosacījumiem. Esošās garantiju programmas paplašināšana ļaus vēl lielākam skaitam jauniešu segt studiju maksas un dzīvošanas izdevumus.”

Šobrīd studiju un studējošo kredītus Latvijā izsniedz Swedbank. Kopš programmas sākuma ar ALTUM galvojumu ir noslēgti vairāk nekā 3300 studiju un studējošo kredītu līgumi par kopējo summu vairāk nekā 23 miljonu eiro apmērā.

Vispārēja informācija:

Eiropas Investīciju fonds (EIF) ir daļa no Eiropas Investīciju bankas grupas. Tās galvenais uzdevums ir atbalstīt Eiropas mikrouzņēmumus, mazos un vidējos uzņēmumus (MVU), palīdzot tiem piekļūt finansējumam. EIF izstrādā un attīsta riska un izaugsmes kapitāla, garantiju un mikrofinansēšanas instrumentus, kas īpaši paredzēti šim tirgus segmentam. Veicot šo lomu, EIF veicina ES mērķu sasniegšanu inovācijas, pētniecības un izstrādes, uzņēmējdarbības, izaugsmes un nodarbinātības atbalstam.

Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF) ir Investīciju plāna Eiropai galvenais pīlārs. Tas nodrošina pirmās kārtas zaudējumu garantijas, ļaujot EIB grupai ieguldīt riskantākos projektos. Projekti un līgumi, kas apstiprināti finansēšanai no ESIF, līdz šim ir mobilizējuši 546,5 miljardus eiro investīcijās, sniedzot atbalstu vairāk nekā 1,4 miljoniem MVU. Prasmju un izglītības garantiju pilotprogramma ir parāda finansēšanas iniciatīva, kuras mērķis ir stimulēt ieguldījumus izglītībā, apmācībā un prasmēs, lai vairāk cilvēku spētu atrast darbu un labāk reaģētu uz Eiropas ekonomikas mainīgajām vajadzībām. Ieguldījumi prasmēs veicina izaugsmi, konkurētspēju un sociālo konverģenci, vienlaikus risinot problēmas, kas saistītas ar digitālo transformāciju un pāreju uz ekonomiku bez oglekļa emisijām.

ALTUM ir valstij piederoša finanšu institūcija, kas piedāvā valsts atbalstu dažādām mērķa grupām ar finanšu instrumentu palīdzību (piemēram, aizdevumi, kredītu garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.). ALTUM izstrādā un īsteno valsts atbalsta programmas, lai kompensētu tirgus nepilnības, kuras nevar atrisināt privātās finanšu institūcijas. 2017. gada jūnijā Moody’s ALTUM piešķīra Baa1 starptautisko kredītreitingu, kas apliecina tā stipro finanšu stabilitāti.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU