DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. jūnijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Rīgas Austrumu slimnīcā pusotru gadu mazai pacientei piešuj amputētu pirksta daļu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā, šī gada aprīlī pirmoreiz tik mazam - pusotru gadu vecam bērnam tika veikta labās rokas rādītājpirksta naga falangas amputētās daļas replantācijas operācija.

„Vislielākais gandarījums, ka šo operāciju mazā paciente visticamāk neatcerēsies un ir pamats domāt, ka bērnam pieaugot, nebūs pat nojausma par pagātnē gūtu tik nopietnu savainojumu” – saka Ervins Lavrinovičs, stacionāra Gaiļezers Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgs.

Mazā paciente tika stacionēta sakarā ar mājās gūtu traumu, proti, meitene bija pamanījusies iespiest pirkstu paštaisītā rotaļu galdā un iepriekš neparedzamā veidā arī to noraut vai nošķelt. „Neskatoties uz ārkārtīgi lieliem pārdzīvojumiem, izbīli un šoku, vecāki tomēr spēja vērsties pēc palīdzības tūlītēji un rīkoties pareizi, saglabājot bērna pirkstiņa nošķelto daļu.”

Mazā paciente tika sagatavota operācijai. Tā noritēja 3 stundas. Operācijas laikā, replantējot nepilnu centimetru lielu pirksta segmentu (naga falanga), tika veikta falangas fiksācija, sašūta saliecējcīpsla, atliecējcīpsla, veiktas asinsvadu, nervu anastomozes. Piešūtā pirksta kaula daļu sākotnēji nofiksēja ar stiepli. Operācijas nobeigumā tika atjaunota asinsrite iepriekš amputētajā pirksta daļā, kas bija apliecinājums veiksmīgam rezultātam. Jau nākamajā dienā mazā paciente devās mājās.

„Liels izaicinājums šoreiz bija ārkārtīgi mikroskopisks mērogs, jo tik mazam bērnam viss ir daudzkārt mazāks kā pieaugušam cilvēkam! Liels gandarījums arī par to, ka mazās meitenes vecākiem tagad ir noņemta lielā pārdzīvojumu nasta. Bērna attīstība un dzīves kvalitāte nebūs ietekmēta – tas ir pats galvenais! Lai gan sena tautas gudrība vēsta, ka „nelaime nenāk brēkdama”, tomēr aicinātu visus (it īpaši bērnu vecākus!) vēlreiz izvērtēt rotaļlietu, sadzīves priekšmetu un dažādu elektroierīču un elektroinstrumentu drošības riskus. Atkārtošu ābeces patiesību - vecākiem jāuzrauga piekļuve dažādām ierīcēm, mehānismiem un priekšmetiem. Pieaugušajiem savā ikdienā pašiem ir jāievēro visi drošības nosacījumi” – ir pārliecināts ārsts Ervins Lavrinovičš.

Pacienta ārstēšanu īstenoja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu - mediķu komanda:

  • stacionāra „Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgi – Ervins Lavrinovičs, ārsts - rezidents Kirils Jurševics;
  • virsmāsa Ieva Bernarde, ķirurģiskās aprūpes māsas - Valentīna BerestovaDaiga Satika.
  • Anestezioloģijas klīnikas stacionāra „Gaiļezers” Anestezioloģijas nodaļas anesteziologs, reanimatologs – Sergejs Andračņikovs;
  • anestēzijas, intensīvas un neatliekamās aprūpes māsa - Eva Šimohina.
  • stacionāra „Gaiļezers” operāciju māsa – Aleksandra Jakovļeva.

Ik gadu 1.jūnijā tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā katru gadu ārstējas ne tikai pieaugušie, bet arī bērni un pusaudži (vidēji –100 bērniem), kas gūst nopietnus savainojumus ar zāles pļāvējiem, trimmeriem, pirotehniku, elektroierīcēm un citām ierīcēm.

Izziņai. Kopš 2010.gada stacionāra „Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā gadā vidēji tiek veiktas 217 operācijas bērniem vecumā līdz 17 gadiem. 2020.gadā tika veiktas 173 operācijas, no tām akūtas operācijas - 86, bet plānveida kārtībā notika 87 operācijas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU