DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. janvārī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Pašvaldību vadītāji premjerministram un veselības ministram uzsver datu nozīmi un nepieciešamību Covid-19 izplatības ierobežošanai

Šī gada 27.janvārī Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Domes sēdē piedalījās Ministru prezidents Artūrs Krišjānis Kariņš un veselības ministrs Daniels Pavļuts. Pašvaldību vadītāji uzsvēra datu nepieciešamību un informācijas būtisko nozīmi efektīvai Covid-19 izplatības ierobežošanai, akcentēja pašvaldību gatavību un iesaisti vakcinēšanas procesā, kā arī aicināja vienoti risināt situāciju sociālās aprūpes centros u.c.

Atklājot LPS Domes sēdi, LPS priekšsēdis Gints Kaminskis uzsvēra pašvaldību būtisko lomu krīzes novēršanā un nepieciešamību kopīgi valstij un pašvaldībām risināt problēmjautājumus. LPS piedalās visās sanāksmēs, darba grupās un pasākumos, sniedzot konstruktīvus priekšlikumus dažādu jautājumu efektīvai risināšanai, kā arī ir viens no līderiem komunikācijā un operatīvas informācijas sniegšanā pašvaldībām. Arī turpmāk skaidras, saprotamas, aktuālas, uzticamas informācijas apritei būs liela nozīme Covid-19 izplatības ierobežošanā un vakcinēšanas procesa sekmīgā nodrošināšanā.

Tikšanās laikā pašvaldību vadītāji Ministru prezidentam un veselības ministram atkārtoti uzsvēra datu par inficēšanās gadījumiem ar Covid-19 nepieciešamību un būtisko nozīmi, lai pašvaldības savlaicīgi un operatīvi varētu ierobežot vīrusa plašāku izplatību. Pašlaik pašvaldībām šādi dati netiek sniegti, atsaucoties uz datu aizsardzības regulas prasībām, līdz ar to par inficēšanās uzliesmojumiem uzņēmumos, iestādēs u.c. informācija tiek saņemta novēloti. Sēdes laikā tika izteikts priekšlikums, ka šāda veida ziņas par inficēšanās apmēriem kādā institūcijā, daudzdzīvokļu mājā, iestādē vai citur varētu tikt nodoti vienai konkrētai personai, piemēram, pašvaldības policistam. Ministru rezidents novērtēja šādas informācijas nozīmību pandēmijas laikā un izvērtēs iespējamo piedāvāto risinājumu, lai mērķtiecīgi ierobežotu Covid-19 izplatību, kā arī solīja iespēju robežās šo jautājumu risināt.

Tāpat Ministru prezidents uzsvēra, ka epidemioloģiskā situācija valstī aizvien ir sarežģīta, tāpēc ar valdības noteiktajiem ierobežojumi iespējams būs jārēķinās vēl vismaz sešas nedēļas, vienlaikus nepārtraukti vērtējot pastāvošo situāciju un paralēli īstenojot vakcinācijas procesu. Valdība šī gada 28.janvārī plāno apstiprināt vakcinācijas plānu un pašvaldībām šajā procesā būšot ļoti nozīmīga loma.

Savukārt pēc A.K.Kariņa teiktā, īpaši svarīgi šobrīd ir nekavējoties atrisināt straujo vīrusa izplatību sociālās aprūpes centros, šim nolūkam esot izstrādāts rīcības plāns. Pašvaldības savukārt uzsvēra, ka efektīvi samazināt izplatību sociālās aprūpes centros varēs, ja būs vienota pieeja un attieksme pret valsts, pašvaldību un privātajiem sociālās aprūpes centriem, būs skaidras un vienotas vadlīnijas, tiks nodrošināti eksprestesti, kā arī konkrēts vakcinācijas algoritms visos sociālās aprūpes centros Latvijā. Liela nozīme ir arī informācijas pieejamībai, tāpēc LPS ārkārtējās situācijas laikā regulāri rīko videokonferences un sniedz nepieciešamo informāciju pašvaldību un privātajiem sociālās aprūpes centriem.

Kā norādīja veselības ministrs, aizvien prioritārās grupas, kas paralēli medicīnas darbiniekiem jau tuvākajā laikā saņems vakcīnu pret Covid-19, ir sociālās aprūpes centru darbinieki un iemītnieki. Tikšot sagatavotas arī minimālās prasības, kādas sociālās aprūpes centriem būs jānodrošina, lai atbildīgie speciālisti varētu ierasties un nodrošināt vakcinēšanu. Savukārt līdz vasaras beigām esot jāvakcinē kopumā pusotrs miljons Latvijas iedzīvotāju, kas ir liels izaicinājums un to varēšot izdarīt tikai kopīgiem spēkiem, sekmīgi sadarbojoties valstij un pašvaldībām. Vienlaikus D.Pavļuts pauda pateicību un gandarījumu par pašvaldību iesaisti un sniegtajiem priekšlikumiem vakcinācijas plāna izstrādē un precizēšanā, aicinot turpināt darbu un informēt par nepieciešamajiem risinājumiem vakcinēšanas operatīvai un sekmīgai nodrošināšanai reģionos.

Visbeidzot sēdes laikā pašvaldību vadītāji akcentēja arī valsts budžeta jautājumus. Ņemot vērā, ka pašvaldību pamatbudžets šogad tika samazināts, mainot iedzīvotāju ienākuma nodokļa proporciju par labu valstij, pašvaldības saskaras ar būtisku samazinājumu dažādās jomās, tai skaitā pakalpojumu sniegšanā. Tāpēc, izstrādājot nākamā gada budžetu, pašvaldības aicināja premjerministru ņemt vērā esošo finansējuma samazinājumu un šajā kontekstā risināt sporta un kultūras infrastruktūras problēmjautājumu. Šīs jomas ir skārusi krīze, tāpēc nepieciešams valsts atbalsts. Tāpat LPS ir vērsusies pie izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas, aicinot rast iztrūkstošo finansējumu sporta skolu pedagogu atalgojumam. Ministru prezidents pauda izpratni par situāciju un pauda gatavību izvērtēt iespējamā atbalsta sniegšanu sporta un kultūras infrastruktūras jomā.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU