DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. decembrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Valsts vides dienests konstatējis būtisku piesārņojumu ar digestātu Zaķupītē Salacgrīvas novadā

Valsts vides dienests (VVD), veicot no iedzīvotājiem saņemtās informācijas pārbaudi, konstatējis būtisku piesārņojumu ar digestātu Salacgrīvas novadā – piesārņots apmēram 10 km garš Zaķupītes posms, kā arī ~ 5 km notekgrāvju. Digestāts pa Zaķupīti nokļuvis līdz tās iztekai Rīgas jūras līcī, tādējādi  piesārņojumam nokļūstot arī Rīgas jūras līcī.

VVD 2020. gada 7. decembrī, pārbaudot saņemto informāciju, veica Zaķupītes apskati tās ieplūdes vietā Tūjā. Uz akmens 50 m no ieplūdes vietas jūrā tika konstatēts viens beigts taimiņš. Turpinot pārbaudi, konstatēts, ka piesārņojums Zaķupītē nokļuvis no notekgrāvjiem. Pārbaudes laikā VVD inspektori identificēja piesārņojuma izcelsmes vietu – lauku, no kuras digestāts bija ieplūdis grāvī, un vēlāk jau pa citu – savienotu grāvi nokļuvis Zaķupītē.

Pārbaudes laikā noskaidrota iespējamā par piesārņojuma radīšanu atbildīgā saimniecība, kurai tika uzdots nekavējoties veikt pasākumus, lai novērstu tālāku piesārņojuma noplūdi no koplietošanas ūdensnotekas, kā arī veikt izplūdušā digestāta savākšanu un notekgrāvja tīrīšanu.

8. decembrī VVD veica uzraudzības pārbaudi, lai pārliecinātos par situāciju. Tika apsekots Zaķupītes posms no Tūjas ciema centrā esoša tilta pār Zaķupīti, līdz upītes ieplūdes vietai līcī. Apsekojot upītes krastus, nobeigušās zivis netika konstatētas.

Pie upītes ieplūdes līcī tika konstatēts, ka līdz ar upītes ūdeni, līcī ieplūst arī digestāts (tā šķidrā frakcija, kas sajaukusies ar ūdeni) ar digestātam raksturīgo smaku. Atkārtoti tika apsekota digestāta noplūdes vieta konstatējot, ka tiek veikti darbi piesārņojuma savākšanai un mazināšanai, t.sk., dienas sākumā iztīrīta caurteka. VVD secinājis, ka atkārtotais digestāta pieplūdums Zaķupītei izveidojies tāpēc, ka tika atbrīvota šī caurteka, nodrošinot grāvī uzkrātā digestāta pieplūdi.

Vietās, kur konstatēts piesārņojums, paņemti virszemes ūdens paraugi, kas nodoti testēšanai akreditētā BIOR laboratorijā.

Par konstatēto piesārņojumu ierosināts administratīvā pārkāpuma process. Tiks noskaidrota konkrētu personu atbildība, kā arī vidē novadītā digestāta daudzums un tiks lemts par videi nodarīto zaudējumu aprēķināšanu.

VVD informāciju par konstatēto nosūtījis Valsts augu aizsardzības dienestam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU