Aviācijas nozares memoranda izstrādi iniciēja lidosta “Rīga”, kas jau iepriekš ir iesaistījusies dažādās aktivitātēs šī globālā nozieguma novēršanā. “Cilvēku tirdzniecība ir viens no smagākajiem noziegumiem, rupjš cilvēktiesību un cilvēka cieņas pārkāpums. Kā lielākā Baltijas lidosta un reģiona galvenais gaisa satiksmes centrs mēs apzināmies savu nozīmīgo lomu tā novēršanā. Lai gan lidosta arī iepriekš ir sadarbojusies gan ar atbildīgajām valsts institūcijām, gan sabiedriskajām organizācijām, kas palīdz šī nozieguma upuriem, arī lidostas apmācību programmā ir iekļauta tēma par cilvēku tirdzniecību, tomēr tik kompleksā jautājumā, kas skar gan valsts iestādes, gan transporta nozari, gan nevalstisko sektoru, ir nepieciešama sistemātiska sadarbība,” norāda lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāja Laila Odiņa.
Savukārt “airBaltic” valdes priekšsēdētājs Martins Gauss uzsver: “Cilvēku tirdzniecība ir nepieļaujams noziegums. Jau līdz šim esam pievērsuši šim jautājumam īpašu uzmanību, tam veltot laiku arī stjuartu apmācībās. Kā lielākais pārvadātājs reģionā esam pārliecināti, ka, strādājot kopā ar lidostu un atbildīgajām iestādēm, mēs būsim vēl efektīvāki problēmas izskaušanā.”
Memoranda mērķis ir sekmēt cilvēku tirdzniecības novēršanu un stiprināt aviācijas nozares uzņēmumu, valsts institūciju un nevalstisko organizāciju sadarbību cilvēku tirdzniecības upuru atpazīšanā un novirzīšanā atbalsta, palīdzības un aizsardzības sniegšanai. Sadarbības memoranda ietvaros nozares spēlētāji, atbildīgās valsts institūcijas un nevalstiskais sektors apņemas brīvprātīgi sadarboties, iezīmē sadarbības robežas, apjomus un pamatprincipus.
Memorandu pirmdien parakstīja lidosta “Rīga”, nacionālā aviokompānija “airBaltic”, Iekšlietu ministrija, biedrība „Patvērums „Drošā māja”” un biedrība “Centrs MARTA”, taču memorands ir atvērts un tam aicināti pievienoties arī citi nozares spēlētāji – aviokompānijas, aviācijas nozari uzraugošās iestādes un citi.
Parakstot memorandu, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs uzsvēra: “Miljoniem neaizsargātu cilvēku visā pasaulē katru gadu tiek pārvietoti ekspluatācijas nolūkā starp kontinentiem un valstīm, daudzi no tiem – cauri lidostām. Atbalstot ANO pasaules dienu pret cilvēku tirdzniecību, 2018.gadā Pasaules Starptautiskā lidostu padome (Airport Council International, ACI) un Starptautiskā gaisa transporta asociācija (IATA) paziņoja par kopīgo apņemšanos un darbu, lai palīdzētu apkarot cilvēku tirdzniecību, jo, lai gan aviācija veicina un nodrošina iespējas cilvēkiem atklāt un iepazīt pasauli, tās globālo tīklu ļaunprātīgi izmanto arī cilvēku tirgotāji, lai pārvietotu cilvēkus pret viņu gribu ekspluatācijai citās valstīs. Un ir ārkārtīgi svarīgi, ka arī Latvijā varam apvienot mūsu centienus, lai kopīgi vērstos pret šo noziegumu un cilvēktiesību pārkāpumu. Sadarbojoties valsts iestādēm, pakalpojumu sniedzējiem, lidostai “Rīga” un “airBaltic”, mēs pilnveidosim aviācijas nozares darbinieku zināšanas un spējas atpazīt cilvēku tirdzniecību, tās upurus, rīcību situāciju risināšanai, un nodrošināsim informācijas izplatīšanas aktivitātes gan lidostas telpās, gan “airBaltic” gaisa kuģos, gan sociālajos medijos. Jo vairāk cilvēku mums izdosies sasniegt un uzrunāt, jo lielāka izpratne par cilvēku tirdzniecību, tās riskiem, sekām un iespējām saņemt palīdzību būs sabiedrībā.”
Savukārt biedrības “Centrs MARTA” vadītāja Iluta Lāce norādīja: ““Centrs MARTA” no 2002.gada sniedz atbalstu cilvēku tirdzniecības upuriem un kopš 2015.gada nodrošina valsts finansēto sociālās rehabilitācijas pakalpojumu. Uzskatām, ka starpinstitūciju sadarbība ir pamats cilvēku tirdzniecības mazināšanai un prevencei, tāpēc augstu vērtējam lidostas “Rīga” iniciatīvu memoranda noslēgšanā, kā arī visu iesaistīto organizāciju atsaucību šī jautājuma risināšanā. Esmu pārliecināta, ka kopīgi esam ielikuši stingru un stabilu savstarpējās sadarbības pamatu.”
Biedrības ''Patvērums ''Drošā māja'''' juriste Gita Miruškina uzsver: “Katram cilvēkam ir tiesības būt brīvam un piepildīt savus sapņus. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam sekmīgi cīnīties ar cilvēku tirdzniecību.”
19.oktobris memoranda parakstīšanai izvēlēts, jo dienu iepriekš, 18.oktobrī, visā Eiropas Savienībā tiek atzīmēta diena cīņai pret cilvēku tirdzniecību.