DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. augustā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Studējošajiem dubulto minimālās stipendijas apmēru Covid-19 seku mazināšanai

2020./2021. mācību gadā studējošajiem minimālās mēneša stipendijas apmērs tiek palielināts no 99,60 eiro uz 200 eiro. Palielināts arī kopējais stipendiju skaits – plānots, ka paaugstinātās stipendijas papildus varēs saņemt vēl aptuveni 743 studenti. To paredz šodien valdībā apstiprinātais Ministru kabineta noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2004.gada 24.augusta noteikumos Nr.740 "Noteikumi par stipendijām"".

Izvērtējot  Covid-19 radītās sociālekonomiskās krīzes sekas un ņemot vērā Latvijas Studentu apvienības veiktās studējošo aptaujas rezultātus, Izglītības un zinātnes ministrija secināja, ka  ir pamatotas bažas par lielas daļas studējošo iespējām turpināt mācības. Krīzes laikā ir mazinājušies ienākumi gan ģimenēm, gan pašiem studējošiem, nelabvēlīgāka kļuvusi arī situācija darba tirgū, tāpēc stipendiju fonda palielināšana 2020./2021. mācību gadam varētu mazināt studējošo atbiruma risku. Šī vienreizējā atbalsta īstenošanai papildus piešķirts 5,1 milj. eiro, kas tiks sadalīts IZM, Veselības ministrijas, Zemkopības ministrijas, Labklājības ministrijas un Kultūras ministrijas padotībā esošajām koledžām un augstskolām proporcionāli valsts finansēto studiju vietu skaitam 2020. gadā. Pēc terminētā atbalsta beigām atbilstoši valsts budžeta iespējām ministrija vērtēs studējošo sociālā atbalsta nodrošinājumu.  

Stipendiju apmērs Latvijā atpaliek no kaimiņvalstīm un Latvijā minimālā stipendija nav paaugstināta vairāk nekā 10 gadus. Līdz šim studenti savas finansiālās problēmas daļēji risināja, paralēli studijām strādājot, taču Covid-19 radītās krīzes dēļ šīs iespējas ir mazinājušās. Savukārt esošais stipendijas apmērs var būt nepietiekams, lai noturētu augstskolās izcilākos studējošos. Tāpēc IZM izstrādājusi grozījumus noteikumos par stipendijām, nākamajā studiju gadā palielinot gan minimālās stipendijas apmēru, gan kopējo saņēmēju skaitu. Paaugstinātās stipendijas 2020./2021.akadēmiskajā gadā konkursa kārtībā saņems  studenti, kas studē valsts dibināto augstākās izglītības iestāžu budžeta finansētajās vietās koledžās, bakalaura un maģistra līmeņa programmās. Stipendiju piešķiršanas procesā augstskolu un koledžu stipendiju piešķiršanas komisijām ir jādod priekšroka tiem studējošiem, kuriem ārkārtējās situācijas laikā ir samazinājušies ienākumi un kuri šobrīd nesaņem kādu no sociālā atbalsta veidiem Covid-19 seku mazināšanai (piemēram, bezdarbnieka pabalstu, dīkstāves pabalstu, bezdarbnieka stipendiju studējošo – bezdarbnieku darbam nepieciešamo iemaņu attīstības programmā).

Papildu finansējums tiks sadalīts proporcionāli valsts budžeta finansēto studiju vietu skaitam, jo uz stipendijām var pretendēt tikai budžeta vietās studējošie.

Latvijas augstākās izglītības iestādēs kopā studē 79 388 studenti, no kuriem 41% jeb 32 787  studē par valsts budžeta līdzekļiem, bet  59% jeb 46601 par studijām maksā paši. Stipendijas pagājušajā studiju gadā saņēma aptuveni 3600 studentu, kuri studē valsts finansētajās studiju vietās. Uz stipendiju konkursa kārtībā var pretendēt studējošais, kurš noteiktajā termiņā sekmīgi nokārto nepieciešamos pārbaudījumus un pilnībā iegūst attiecīgajam akadēmiskā gada semestrim paredzēto kredītpunktu skaitu.

Jāatgādina, ka jaunajā 2020./2021.studiju gadā studējošajiem būtiski atvieglota arī iespēja saņemt studiju un studējošā kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu. Lai saņemtu kredītu, vairs nav nepieciešams otrs galvotājs, arī dokumentu noformēšanas process ir daudz ātrāks un ērtāks, tādējādi padarot augstāko izglītību pieejamāku daudz plašākam iedzīvotāju lokam. Vairāk informācijas par jauno studiju un studējošā kreditēšanas kārtību IZM tīmekļvietnē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU