DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. maijā, 2019
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Muzeju naktī pie Aizsardzības ministrijas notiks pasākums “Nakts mistērija: No taurēm līdz lielgabaliem”

Sestdien, 18. maijā, pie Aizsardzības ministrija ēkas pirmo reizi norisināsies Muzeju nakts pasākums “Nakts mistērija: No taurēm līdz lielgabaliem”, kas būs veltīts Latvijas Neatkarības kara un 1919. gada 22. maijā izcīnītās Rīgas atbrīvošanas no lieliniekiem simtgadei.

Pasākums “Nakts mistērija: No taurēm līdz lielgabaliem” notiks no plkst. 19.00 līdz pusnaktij Rīgā, Elizabetes ielas posmā no Valdemāra ielas līdz Skolas ielai, un tā laikā būs apskatāma Latvijas un sabiedroto militārās tehnikas izstāde, kā arī norisināsies Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes mūziķu koncerts.

Pie Aizsardzības ministrijas ēkas izvietotā militārā tehnika būs apskatāma visu pasākuma laiku, savukārt koncerts notiks no plkst. 19.00 līdz 23.45. Plkst. 19.00 muzicēs Zemessardzes orķestris, plkst. 20.00 būs dzirdams Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra priekšnesums, plkst. 21.00 uzstāsies Zemessardzes koris “Stars”,  plkst. 22.00 – Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra Tubu kvartets un plkst. 23.00 – Zemessardzes orķestra bigbends.

Savukārt Latvijas Kara muzejs Muzeju naktī piedalīsies ar programmu “Varoni gaidot...”, piedāvājot apskatīt Latvijas armijas simtgadei veltīto foto izstādi ,,Glabātāji”, kuras atklāšana notiks 17. maijā, plkst. 14.00. Foto izstāde ,,Glabātāji” tapusi sadarbībā ar Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma pasniedzējiem un studentiem, un tajā dokumentēti muzeja darbinieki un muzeja priekšmets  – liecība   par latviešu karavīru dzīvi un dienestu. Tāpat būs apskatāmas ekspozīcijas ,,Latvijas iedzīvotāji Pirmajā pasaules karā” un “Latvijas valsts izveidošana un Neatkarības karš. 1918–1920”. Muzeju naktī Latvijas Kara muzejs būs atvērts no plkst. 19.00 līdz 01.00.

Muzeju nakts pasākumos pie Latvijas Kara muzeja piedalīsies arī Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centrs, informējot apmeklētājus par dienesta iespējām, kā arī studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā.

Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta “Airītes” Saldus novadā, Zirņu pagastā Muzeju naktī piedāvās programmu “Kalpakiešu varoņstāsts”, iepazīstinot ar pulkveža O. Kalpaka komandēto 1. latviešu atsevišķo bataljonu. “Airītes”. No plkst. 15.00 līdz 1.00 būs iespēja piedalīties auto foto orientēšanās pasākumā “Pa Kalpaka bataljona pēdām”. No plkst. 19.00 līdz 21.00 varēs iepazīt Kalpaka bataljona Jātnieku nodaļu, piedaloties izjādēs ar zirgu. No plkst. 20.00 līdz 21.00 varēs uzzināt par Cēsu rotu, iemēģinot roku loka šaušanā. No plkst. 22.00 līdz 23.00 sadarbībā ar biedrību “Latvijas Mazpulki” tiks rīkotas prāta spēles, iepazīstinot ar Studentu rotu, bet no plkst. 22.00 līdz 23.00 varēs piedalīties drosmes trasē, kuras mērķis ir iepazīstināt ar pulkveža O. Kalpaka bataljona Neatkarības rotu. No plkst. 19.00 līdz 21.00 no O.Kalpaka muzeja līdz stacijai “Airītes” kursēs Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes 45. nodrošinājuma bataljona militārais džips. No plkst. 19.00 līdz 1.00 “Airītēs” arī varēs doties ekskursijās un cienāties ar ugunskurā vārītu zupu. Tāpat paredzētas aktivitātes bērniem – maizes cepšana, uzdevumu pildīšana par pulkveža O.Kalpaka bataljonu un gleznas “Mans varonis” gleznošana.

Muzeju nakts programmu piedāvās arī Ziemassvētku kauju muzejs „Mangaļos”, Jelgavas novadā, Valgundes pagastā, kur plkst. 19.00 un 21.00 būs iespēja doties  ekskursijās, un no plkst. 19.00 līdz pusnaktij varēs apskatīt muzeja ekspozīciju.

Aizsardzības nozares pārstāvji piedalīsies arī citos Muzeju nakts pasākumos. Piemēram, Rūdolfa Blaumaņa memoriālajā muzejā “Braki” paredzēta tikšanās ar Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku pārstāvi, Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas” zemessargi organizēs sporta aktivitātes, kā arī varēs apskatīt strēlnieku ieročus. Savukārt Iecavas sporta un vēstures muzejā par dienesta iespējām Zemessardzē stāstīs Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. kājnieku bataljona zemessargi.

Šogad Muzeju nakts tēma ir “Tālavas taurētājs,” aicinot izcelt varonību Latvijas Neatkarības kara simtgades kontekstā.

Muzeju nakts Latvijā notiks jau 15. reizi, un tajā piedalīsies rekordliels iestāžu skaits – 190 Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas organizācijas, piedāvājot apmeklētājiem daudzveidīgas norises. Ar Muzeju nakts programmu var iepazīties Kultūras ministrijas tīmekļvietnē www.km.gov.lv, kā arī http://muzeju-nakts.lv/lv.

Par Latvijas Neatkarības kara simtgadi

Jau ziņots, ka 7. janvārī Liepājā tika atklāti Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienas pasākumi, kas norisināsies šogad un 2020. gadā. Pasākumi notiks hronoloģiski atbilstoši vēstures notikumiem visā Latvijā, atspoguļojot to vēsturisko virzību Latvijas teritorijā un izšķirošās cīņas.

1918. gada 18. novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās.

Latvijas armija tika izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919.gada 11.novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1.

Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki vēlas īpaši godināt to dienu piemiņu un atzīmēt Latvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgadi, organizējot plašus pasākumus visā Latvijas teritorijā, hronoloģiski virzoties no pirmajām kaujām Kurzemē līdz Latgales atbrīvošanas kaujām.

Plašāka informācija par Latvijas Neatkarības karu un Latvijas armijas 100.gadadienu pieejama Nacionālo bruņoto spēku tīmekļvietnes sadaļā “Latvijas armijai 100”: www.mil.lv/lv/latvijas-neatkaribas-kars

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU