DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. februārī, 2019
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Paziņojums par ASV lēmumu izstāties no Vidēja un tuva darbības rādiusa kodolbruņojuma līguma

2019. gada 1. februārī NATO ārlietu ministri pieņēma paziņojumu par Vidēja un tuva darbības rādiusa kodolbruņojuma līgumu (Intermediate – Range Nuclear Forces Treaty- INF), kurā pauž atbalstu ASV lēmumam pārtraukt līguma saistību izpildi un secina, ka Krievija kopš 2018. gada 4. decembra ASV paziņojuma nav spērusi soļus INF līguma pārkāpumu novēršanai, kā arī nav sniegusi ticamus, pārbaudāmus skaidrojumus par līgumā aizliegto raķešu izstrādi un izvietošanu. Tādējādi Krievija turpina apdraudēt Eiroatlantisko drošību. ASV š.g. 1. februāra paziņojums par izstāšanās procesa uzsākšanu ir stingrs signāls Krievijai, ka saistību neievērošanai ir nopietnas sekas.

Attīstot un izvietojot INF līgumā aizliegtās raķetes, Krievija ir būtiski pārkāpusi INF līgumā noteiktās saistības, tāpēc ASV ir juridisks pamatojums veikt samērīgus pretpasākumus un pārtraukt savu dalību līgumā, lai aizsargātu savas un NATO sabiedroto drošības intereses. Ārlietu ministrija atbalsta ASV lēmumu. Ministrijas vērtējumā izstāšanās process, kas aizņems nākamos sešus mēnešus, Krievijai vēl joprojām dod iespēju iznīcināt INF līgumā aizliegtās raķešu sistēmas un atgriezties pie pilnīgas līguma saistību ievērošanas.

Efektīva bruņojuma kontrole ir svarīgs Eiroatlantiskās drošības elements. Ārlietu ministrija ir vienisprātis ar NATO sabiedrotajiem, ka situācija, kurā ASV un citas līguma dalībvalstis vienpusēji ievēro līgumu, kamēr Krievija to pārkāpj, nav ilgtspējīga un neveicina Eiroatlantiskās telpas drošību.

Latvija aicina Krieviju izmantot turpmākos sešus mēnešus, lai spertu konstruktīvus soļus līgumu saglabāšanai un nodrošinātu tā efektīvu darbību turpmāk.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU