DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. oktobrī, 2017
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Johana Kristofa Broces kolekcija nominēta UNESCO “Pasaules atmiņas” Latvijas nacionālajā reģistrā

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Pirmo reizi UNESCO Nacionālajā reģistrā ir nominēta Latvijas Universitātei piederoša kultūrvēsturiska vērtība – Johana Kristofa Broces kolekcija. Jāatzīmē, ka Latvijas Universitātes pārziņā ir arī 2001. gadā UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļautais Dainu skapis.

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Asamblejas 2017. gada 13. oktobra lēmumā lasāms: "Pamatojoties uz UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Zināšanu sabiedrības programmu padomes rekomendējošo lēmumu un ekspertu vērtējumiem, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Asambleja pieņem lēmumu iekļaut nomināciju  Johana Kristofa Broces antikvārā kolekcija par Livoniju (Latviju un Igauniju) no 13. līdz 19. gs. UNESCO  programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā. "

Kādreizējā Rīgas liceja pedagoga, baltvācu vēsturnieka un novadpētnieka J.K. Broces (1742-1823) Baltijai veltīto zīmējumu un aprakstu kolekcijas unikalitāte izpaužas daudzpusīgā un visaptverošā vēsturisko liecību atklāsmē. J.K. Broces mantojums aptver 10 sējumus, vairāk nekā 3000 lappušu, kuros ar lielu precizitāti attēloti bijušās Livonijas apdzīvoto vietu skati, pilsētu un lauku iedzīvotāji, dažādas tehniskas ierīces, ģerboņi, zīmogi un monētas.

Broces kolekcija vērtējama kā neaizstājama kultūrvēsturiska vērtība vēlās Apgaismības laika kultūrtelpā, kā Latvijas, tā Eiropas mērogā. Kolekcijas 104 sējumiem ir neaizstājama nozīme historiogrāfijā, humanitāro zinātņu metodoloģijas pilnveidē un Latvijas identitātes veidošanā vietējā un pasaules mērogā. Daudzi no zīmētajiem objektiem un dokumentiem laika gaitā gājuši bojā vai pazuduši, bet ziņas par tiem saglabājušās vienīgi Broces kolekcijā. Kolekcijas oriģināli glabājas Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā, Rīgā, Rūpniecības ielā 10. Nozīmīga kolekcijas daļa ir digitalizēta http://www.acadlib.lu.lv/broce/ un Broces kolekcijas ceļojošajā izstāde turpina paplašināt Eiropas iedzīvotāju priekšstatus par Latviju un Igauniju. Ar izstādi jau bijusi iespēja iepazīties 15 valstīs - Latvijā, Igaunijā, Polijā, Somijā, Austrijā, Vācijā, Čehijā, Rumānijā, Krievijā, Ukrainā, Lietuvā, Ungārijā, Baltkrievijā, Gruzijā un Izraēlā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU