DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. jūnijā, 2017
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Ārpolitikas eksperte: Kataras pilnīgā kaimiņvalstu izolētība

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Šī nedēļa mums ir iesākusies ar gana satraucošām ziņām no Tuvo Austrumu valstīm, proti sākotnēji četras valstis Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti un Ēģipte, vēlāk arī Maldīvija, Jemena un Lībijas Austrumu daļas valdība paziņoja par savu diplomātisko attiecību pārtraukšanu ar Kataru, skaidro Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece, Sintija Broka.

Pētniece norāda, ka šāda valstu politika Persijas līča valstu kontekstā nav nekas jauns. Jau 2014. gadā Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti un Bahreina no Kataras atsauca vēstniekus, tādējādi parādot savu kategorisko nostāju pret Kataras sniegto atbalstu "Musulmaņu brālībai" un citiem teroristiskajiem grupējumiem.

Šodien, visu iepriekšminēto valstu attieksme ir novērojama jau daudz spēcīgāk. Šāds scenārijs Katarai var nozīmēt pilnīgu jeb daļēju lomas zaudēšanu tādās organizācijās kā Persijas līča Sadarbības padome un Arābu valstu līga norāda pētniece.

Katarai šī izolācija, kas ir sekmējusies gan no Saūda Arābijas un ASV  vienošanās par terorisma apkarošanu, gan Saūda Arābijas un pārējo PLSP valstu sadarbības terorisma apkarošanā var maksāt dārgi, kā ekonomiski, tā arī sociāli. Nenoliedzami, ka Katarai kā vienai no vadošajām naftas un dabas gāzes ražotājvalstīm, šobrīd ir svarīgi saglabāt naftas cenu stabilitāti starptautiskajā arēnā. Savukārt Kataras aviosabiedrības ekonomiskā labklājība ir tieši atkarīga no atvērtu valstu robežām, norāda pētniece.

Kataras tūrisma nozare var tikt skarta vissāpīgāk, iepriekšveidotās attiecības un reisu pārlidojumi caur Saūda Arābiju un Ēģipti, šobrīd ir jāizvieto ar alternatīvām, kas Katarai varēt attiecību spēcināšanu ar Turciju un Irānu, norāda pētniece.

Savukārt, to ar kurām valstīm Katara turpmāk sadarbosies un uz kādiem nosacījumiem, mums rādīs laiks, tāpat arī interesanti būs vērot kādu scenāriju tālākam attiecībā  izvēlēsies iesaistītās puses.

Ekspertes  Sintijas Broka  viedokļa video ir pieejams šeit (2min 28sek.): https://www.youtube.com/watch?v=HxlcGaYGUnw

Video komentārs tapis LĀI un RSU kopīgā projekta "100 sekundes ārpolitikas fokusā" ietvaros.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI