Publikācijas mērķis ir sniegt izvērtējumu un izpratni par Latvijas ārējās un drošības politikas izaicinājumiem 2017. gadā. Autori analizē 2016. gada notikumus un lēmumus, cenšoties iezīmēt Latvijas ārējās un drošības politikas scenārijus un rekomendācijas 2017. gadam.
2016. gadā Latvija ir efektīvi stiprinājusi savas Eiroatlantiskās saiknes un tālāk integrējusies Rietumu līdzīgi domājošo kopienā. NATO Varšavas samits atkārtoti apliecināja alianses solidaritāti un tās Austrumu flanga drošību. Latvija aktīvi veicināja savas diplomātiskās aktivitātes un sadarbību ar Āzijas valstīm un Ķīnu, kā arī turpināja savu praktisko sadarbību ar reģiona valstīm Eiropas Globālās stratēģijas kontekstā. Veiksmīgi arī esam izpildījuši savu ilgtermiņa mērķi – iestāties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD).
Apzinoties Latvijas globālos un reģionālos izaicinājumus, kā arī ņemot vērā aizvadītā gada ārpolitikas aktualitātes, Gadagrāmatas autori iezīmē svarīgākos Latvijas ārējās un drošības politikas vadmotīvus 2017. gadam: drošības jomā prioritāri risināmais jautājums ir Latvijas ārpolitikas, iekšpolitikas un aizsardzības jomu spēcināšana; sadarbība ar ES tālākai attīstībai ir kļuvusi nepieciešamāka kā jebkad; uzdrošināšanās ne tikai veicināt turpmāku sadarbību ar Ķīnu uz Latvijai izdevīgiem nosacījumiem, bet arī atjaunot pragmatiskas attiecības ar Krieviju; iniciatīva uzņemties rūpes ne tikai par kādu ES akūtu jautājumu un kļūt par līderi Baltijas vienotības veicināšanā. Būtisks ir arī informētības jautājums, kurš skar ne tikai stratēģiskās komunikācijas aspektus, bet arī publisko diplomātiju, NVO, uzņēmēju un diasporas iesaistīšanu Latvijas tēla un atpazīstamības veicināšanā pasaulē, kā arī procesu skaidrošanā pašmājās.
Gadagrāmata ir tapusi ar Ārlietu ministrijas un Saeimas atbalstu. Projekta ilggadējais sadarbības partneris ir Frīdriha Eberta fonds.
Sintija Broka
Latvijas Ārpolitikas institūts