SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
Aiga Dambe
LV portāls
27. februārī, 2019
RUBRIKA: Infografika
TĒMA: Nodokļi
1
55
1
55

2018. gada ienākumu deklarācija

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Īstenojot nodokļu reformu, 2018. gadā ieviesa jaunas likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normas, tostarp progresīvās likmes. Nodoklis ir mazāks cilvēkiem ar nelieliem ienākumiem. Būtiski mainītas attaisnoto izdevumu normas, jo var deklarēt lielākus viena gada izdevumus par ārstniecību un izglītību.

īsumā
  • 2018. gada iedzīvotāju ienākumu deklarāciju iesniedz, lai piemērotu gada diferencēto neapliekamo minimumu, progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, kā arī lai deklarētu attaisnotos izdevumus.
  • Summējot ienākumus gadā, var rasties situācija, ka nodoklis nav ieturēts pilnā apmērā vai arī atvilkums 2018. gadā ir bijis lielāks, nekā sarēķinot visus ienākumus kopā gada griezumā.
  • Nodokļa pārmaksa jeb atgūstamā summa ir 20% no attaisnotajiem izdevumiem.

Valsts ieņēmumu dienests rīko seminārus visā Latvijā, informācija nodokļu maksātājiem atrodama VID mājaslapā. LV portāls jau ir rakstījis, ka saistībā ar likuma izmaiņām 2018. gada deklarācija būs jāiesniedz gandrīz visiem iedzīvotājiem. Lai sagatavotos deklarācijas iesniegšanai, ir iespējams attaisnoto izdevumu čekus VID aizsūtīt iepriekš.

Šoreiz vēl par dažām ar ienākuma nodokli saistītām situācijām un 2018. gada deklarācijas iesniegšanu – arī LV portāla infografikā.

Mēneša un gada neapliekamais minimums

Gada laikā darbavietā, kurā iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, darba devējs piemēro VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, kas darba devējam tiek paziņots divas reizes gadā – līdz 1. augustam un līdz 1. janvārim. Šo summu VID nosaka, ņemot vērā personas iepriekš saņemtos ar nodokli apliekamos ienākumus. “Katrai fiziskai personai individuāli tiek prognozēts neapliekamais minimums,” uzsver VID Nodokļu pārvaldes galvenā nodokļu inspektore Marija Radzjušonoka. Darba devējs, izmaksājot algu, darbiniekam šo neapliekamo minimumu piemēro.

Katrs savu prognozēto neapliekamo minimumu var apskatīties EDS savā algas nodokļa grāmatiņā.

Prognozētais mēneša neapliekamais minimums ir tieši saistīts ar gada diferencēto neapliekamo minimumu, kuru piemēro personas gada ienākumam, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Var būt situācija, ka gada diferencētais neapliekamais minimums atšķiras no personai gada laikā piemērotās prognozēto mēneša neapliekamo minimumu summas (gadījumos, kad personas ienākumi bijuši mainīgi). Ja minētie lielumi atšķiras, radusies starpība ietekmē (attiecīgi palielina vai samazina) maksājamā nodokļa apmēru.

Tādējādi daļa iedzīvotāju var saskarties ar situāciju, ka, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, cerētās atmaksas vietā var izrādīties, ka izveidojies nodokļu parāds. Proti, gada laikā nodokļi nav nomaksāti atbilstošā apmērā un tagad šī starpība jāatgriež valstij.

Neapliekamā minimuma diferenciācija paredzēta, lai samazinātu nodokļa maksājumu mazo algu saņēmējiem. 2018. gadā maksimālais neapliekamais minimums bija 200 eiro mēnesī. To piemēroja algai līdz 440 eiro. Ienākumiem no 440 līdz 1000 eiro mēnesī neapliekamais minimums atbilstoši diferencēšanas principam, pieaugot algai, samazinās, savukārt ienākumiem virs 1000 eiro mēnesī netiek piemērots vispār.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes

Līdz 2018. gadam nodokļa likme algai un tai pielīdzinātiem ienākumiem (pensijai, autoratlīdzībai) bija visiem vienāda – 23%. Kopš pagājušā gada ieviests progresīvais nodoklis. Vispirms atšķirīgas likmes piemēro algai – mēneša ienākumam, taču tas atkarīgs arī no tā, kur ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa.

Mēneša ienākumam tiek piemērotas divas likmes – darbavietā, kurā iesniegta nodokļa grāmatiņa, algai līdz 1667 eiro likme ir 20%, virs 1667 eiro – 23%.

Gada ienākumiem likmes ir trīs – 20%, 23% un 31,4%.

Pensijai izmaksātājs ievēro likmes progresivitāti arī tad, ja nodokļa grāmatiņa pensijas izmaksas vietā nav iesniegta. Pensijai līdz 1667 eiro mēnesī – 20%, virs šīs summas – 23%.

Savukārt autoratlīdzības gadījumā veidojas cita situācija. Gada laikā tās izmaksātājs piemēro 20% likmi neatkarīgi no autoratlīdzības apmēra. Tā, pieņemot vienu no nodokļu reformas likumiem (“Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”), lēma Saeimas deputāti, lai neapgrūtinātu nodokļu maksātājus – autorus. Likuma projektā sākotnēji bija paredzēts, ka likme būs 23%, tas nozīmē, ka deklarācija būtu jāiesniedz, lai atgūtu pārmaksāto nodokli. Tagad var veidoties situācija, ka autoratlīdzības saņēmējam deklarācija tik un tā jāiesniedz, taču nolūkā nodokli piemaksāt (piem., ja kopējie gada ienākumi pārsniegs 20 004 eiro).

Attaisnotie izdevumi – 600 eiro gadā. Kā pārceļ lielākas summas

No 2018. gada ir noteikta jauna attaisnoto izdevumu norma. Proti, iepriekš gadā varēja atgūt pārmaksāto nodokli no 215 eiro izdevumiem ārstniecībai, izglītībai, bērnu interešu pulciņiem, ziedojumiem, dāvinājumiem, tai skaitā ziedojumiem un dāvinājumiem politiskajām partijām.

Par 2018. gadu var atgūt nodokli no 600 eiro izdevumiem, un limits 600 eiro attiecas arī uz izdevumiem par zobārstniecību, plānotām medicīniskām operācijām, olšūnu punkciju, endoprotēzēm.

Svarīgs nosacījums ir tas, ka attaisnotajos izdevumos iekļaujamā summa nevar pārsniegt 50% no personas gada apliekamā ienākuma. Kā to saprast?

Piemēram, bruto alga gadā ir 5160 eiro (mēnesī 430 eiro). Divi apgādājamie. Tātad nodokļu maksātājam jau ir piemērots paša neapliekamais minimums 200 eiro, kā arī atvieglojumi par apgādājamiem. Kas attaisnotajiem izdevumiem (ārstniecībai, izglītībai, ziedojumiem) ir 50% šādā situācijā, kad cilvēks nodokli nemaz nemaksā?

Kā skaidro VID, lai saņemtu nodokļa atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem, ir jābūt samaksātam iedzīvotāju ienākuma nodoklim. Ja persona nodokli nav maksājusi, nodokļa atmaksu šī persona pati nevar saņemt.

Šādā gadījumā attaisnojuma dokumentus par ārstniecības un izglītības pakalpojumiem var iesniegt kāds no ģimenes locekļiem, kurš iedzīvotāju ienākuma nodokli ir maksājis, vai arī persona savus izdevumus var pārnest uz nākamajiem trim taksācijas gadiem.

Iepriekš, ja bija lieli tēriņi, kurus varēja deklarēt kā attaisnotos izdevumus, tos varēja pārcelt uz nākamajiem pieciem gadiem.

Tagad attaisnotos izdevumus virs 600 eiro (par ārstniecību un izglītību) pārceļ uz nākamajiem trim gadiem. Pārsnieguma summu atskaita no personas apliekamā ienākuma katrā no nākamajiem trim gadiem pēc konkrētā gada attaisnoto izdevumu atskaitīšanas. Katrā nākamajā taksācijas gadā atskaitāmais kopējais attaisnoto izdevumu apmērs nedrīkst pārsniegt ierobežojuma apmēru (600 eiro un 50% no gada apliekamā ienākuma).

Piemēram, 2018. gadā par operāciju samaksāti 700 eiro, par zobārsta pakalpojumiem 1200 eiro, ārsta konsultāciju 70 eiro, kopā – 1970 eiro. Kā šīs summas tiks sadalītas pa gadiem?

  • 2018. gada deklarācijā – 600 eiro. Pārsnieguma summu – 1470 eiro – pārnes uz nākamajiem trim gadiem. Ja šajos gados attaisnoto izdevumu nav, tad pārsnieguma summu iekļauj deklarācijā šādi:
  • 2019. gada deklarācijā – 600 eiro;
  • 2020. gada deklarācijā – 600 eiro;
  • 2021. gada deklarācijā – 170 eiro.

Savukārt, ja attaisnotie izdevumi pārcelti no 2017. un iepriekšējiem gadiem, tos iekļauj 2018. gada un turpmāko gadu deklarācijās (bet nepārsniedzot piecus gadus).

Atvieglojumu piemērošana

Atvieglojumu (200 eiro mēnesī) piemēro par katru apgādājamo, kurš ierakstīts nodokļa grāmatiņā, tajā ienākuma gūšanas vietā, kurā iesniegta nodokļa grāmatiņa.

Apgādājamie ir nepilngadīgi bērni, nestrādājošs laulātais ar mazu bērnu, 3 un vairākiem bērniem vai 5 bērniem, ja situācija atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem bērnu vecumam (no 2018. gada 1. jūlija), laulātais, arī vecāki, vecvecāki, ja šīs personas nav strādājošas un tām noteikta invaliditāte, ar nosacījumu, ka tās nesaņem pensiju, u. c. personas.

VID Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS) pēc 1. marta, no kura sākas deklarāciju iesniegšana, uzrādīs, vai 2018. gadā, aprēķinot un maksājot nodokli, ir izveidojusies tā pārmaksa vai piemaksa. Iesniedzot deklarāciju, EDS automātiski aprēķinās atbilstošo nodokļa likmi un gada diferencēto neapliekamo minimumu.

Protams, satraukumu rada tas, ka var nākties nodokli piemaksāt. Taču jau pirms reformas pirmā gada, kad ieviesa nodokļa progresivitāti (ko jau ilgstoši prasīja sabiedrība), vairāk nekā 900 tūkstoši iedzīvotāju iesniedza deklarācijas. Tādējādi lielajam vairumam ienākumu deklarēšana nav sveša lieta.

Labs saturs
55
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI