SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Inese Helmane
LV portāls
25. jūlijā, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
8
8

Jauna aizdevumu programma uzņēmējiem laukos

Aizdevumu programmas pieejamais finansējums ir 13 810 000 eiro, un tās mērķis ir veicināt iedzīvotāju iesaistīšanos saimnieciskajā darbībā un palielināt finanšu resursu pieejamību saimnieciskās darbības veicējiem lauksaimniecības, lauku un zivsaimniecības nozarē.

LV portāla infografika; Avots: akciju sabiedrību “Attīstības finanšu institūcija “Altum””

Otrdien, 24. jūlijā, valdība apstiprināja jaunu 13,81 miljonu eiro lielu aizdevumu piešķiršanas programmu lauksaimniecības, lauku un zivsaimniecības saimnieciskās darbības veicējiem. Pirmos aizdevumu pieteikumus akciju sabiedrība “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”), kas šo programmu administrēs, varētu sākt pieņemt augusta vidū.

īsumā
  • Šāda programma ieviesta pirmoreiz, un tā domāta, lai palīdzētu maziem uzņēmējiem lauku teritorijās.
  • Kopējais aizdevumu programmas finansējums veido 13,81 miljonu eiro.
  • Maksimālā pieejamā aizdevuma summa investīcijām un apgrozāmajiem līdzekļiem būs līdz 100 000 eiro, tai skaitā apgrozāmajiem līdzekļiem līdz 35 000 eiro.
  • Aizdevuma procentu likme plānota no 6,5% līdz 8% gadā.

Noteikumu projektā "Noteikumi par lauksaimniecības, lauku un zivsaimniecības saimnieciskās darbības veicēju aizdevumu programmu" norādīts, ka aizdevumu programmas mērķis ir veicināt iedzīvotāju iesaistīšanos saimnieciskajā darbībā un palielināt finanšu resursu pieejamību saimnieciskās darbības veicējiem lauksaimniecības, lauku un zivsaimniecības nozarē. Aizdevumu programma papildinās finanšu tirgū pieejamo kredītiestāžu finansējumu.

Zemkopības ministrijas (ZM) Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Liene Jansone preses konferencē skaidroja, ka šāda programma ieviesta pirmoreiz un tā domāta, lai palīdzētu maziem uzņēmējiem lauku teritorijās. “Tas ir būtisks finansējums lauku teritorijas apdzīvotības nodrošināšanai, jo tieši mazajām saimniecībām ir visgrūtāk piesaistīt finansējumu. Nereti tās ir tikko dibinātas un nespēj pierādīt savu dzīvotspēju.”

Arī “Altum” valdes loceklis Jēkabs Krieviņš preses konferencē akcentēja, ka “jaunā programma visnoderīgākā būs uzņēmējiem, kas ir darbības uzsākšanas stadijā vai kuriem neliels apgrozījums. Šie uzņēmumi sastopas ar tām pašām finansējuma pieejamības grūtībām, ar kurām pārējo nozaru saimnieciskās darbības uzsācēji – nepietiekamas kredītvēstures, darbības nozares un darbības risku specifikas, finanšu plūsmas un nodrošinājuma trūkuma dēļ komercbanku finansējums darbības uzsākšanai viņiem nereti ir ierobežots. Jaunajiem uzņēmējiem citās nozarēs ir pieejama “Altum” Starta programma, kurai jau daudzus gadus ir nemainīgi stabils un augsts pieprasījums”.

Savukārt zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzskata, ka jaunā programma stimulēs uzņēmējdarbības attīstību reģionos un kopumā pozitīvi ietekmēs sociālekonomisko situāciju laukos.

Kas varēs saņemt aizdevumus?

Kopējais aizdevumu programmas finansējums veido 13,81 miljonu eiro. Plānots atbalstīt 750 – 1000 projektus, preses konferencē skaidroja J. Krieviņš.

Aizdevumus reģionos varēs saņemt gan bioloģiskās saimniecības un mājražotāji, gan uzņēmējdarbības uzsācēji un citi lauku uzņēmēji, kam gada apgrozījums nepārsniedz 70 000 eiro, izņemot zivsaimniecību, kurai nav noteikts ierobežojums.

Aizdevumus piešķirs tikai ekonomiski dzīvotspējīgu projektu īstenošanai – investīcijām un apgrozāmo līdzekļu iegādei:

  • lauku teritorijā – visā Latvijas teritorijā, izņemot pilsētās, kurās iedzīvotāju skaits ir lielāks par 15 000 (Ventspils, Liepāja, Jelgava, Rīga, Valmiera, Rēzekne, Daugavpils, Jēkabpils, Tukums, Salaspils un Cēsis) – lauksaimniecības un lauku saimnieciskās darbības nozarē;
  • visā Latvijas teritorijā – zivsaimniecības nozarē.

Maksimālā pieejamā aizdevuma summa investīcijām un apgrozāmajiem līdzekļiem būs līdz 100 000 eiro ar termiņu līdz 10 gadiem (būvniecības jomā – līdz 15 gadiem), tai skaitā apgrozāmajiem līdzekļiem līdz 35 000 eiro. Aizdevums līdz 7000 eiro būs pieejams bez aizņēmēja līdzfinansējuma, virs šīs summas – ar 10% līdzfinansējumu. Aizdevumi līdz 25 000 eiro varēs būt nenodrošināti.

Aizdevuma procentu likme plānota no 6,5% līdz 8% gadā.

Patlaban pašnodarbinātie “Altum” aizdevumu portfelī veido vienu ceturto daļu, skaidroja J. Krieviņš, kurš jaunajā programmā sagaida lielu aktivitāti, tāpēc finansējums varētu pietikt diviem gadiem.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU