NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
07. maijā, 2022
Lasīšanai: 10 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Drošība
5
5

Pulcēšanās pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem – klaja necieņa pret komunistiskā režīma upuriem

Valsts drošības dienesta vērtējumā par klaju necieņu pret tiem miljoniem cilvēku, tai skaitā Latvijas iedzīvotājiem, kuri gājuši bojā vai smagi cietuši PSRS komunistiskā režīma dēļ, uzskatāma arī individuāla ziedu nolikšana pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem, kā arī jebkura cita publiska darbība Krievijas atbalstam. Minētās darbības ir arī pašreizējo Krievijas noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu netieša attaisnošana.

Ņemot vērā Krievijas bruņoto spēku nežēlīgos kara noziegumus Ukrainā, Valsts drošības dienests aicina iedzīvotājus 9. maijā neapmeklēt tā dēvēto “uzvaras” pieminekli un citus Latvijas okupāciju slavinošus monumentus. Krievijas bruņoto spēku īstenoto kara noziegumu attaisnošana un slavināšana netiks tolerēta. Arī Valsts policija informē, ka šīm dienām ir sagatavots īpašs sabiedriskās drošības plāns, kas paredz ciešu sadarbību starp dienestiem un pašvaldībām. 

9. maijs šogad Latvijā ir pasludināts par Ukrainā cietušo un bojāgājušo piemiņas dienu. Publiski pasākumi, kuros tiek glorificēta PSRS īstenotā Latvijas okupācija vai pausts atbalsts Krievijai, nav savienojami ar 9. maijam piešķirto sēru dienas statusu.

Pulcēšanās un ceremoniāla ziedu nolikšana pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem uzskatāma par klaju necieņas izrādīšanu tiem miljoniem cilvēku, tai skaitā Latvijas iedzīvotājiem, kuri gājuši bojā vai smagi cietuši PSRS komunistiskā režīma dēļ.

Valsts drošības dienesta vērtējumā par klaju necieņu uzskatāma arī individuāla ziedu nolikšana pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem, kā arī jebkura cita publiska darbība Krievijas atbalstam. Vienlaikus minētās darbības ir arī pašreizējo Krievijas noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu netieša attaisnošana.

“Šogad Krievija kārtējo reizi ir apliecinājusi sevi kā agresorvalsti, kura imperiālisko ambīciju vārdā gatava klaji ignorēt citas neatkarīgas valsts pašnoteikšanās tiesības, bez žēlastības nogalināt tās iedzīvotājus, iznīcināt slimnīcas, skolas un citus svarīgus objektus, kas Krievijai nerada ne mazāko apdraudējumu,” saka Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets.

Arī Valsts policija vērš uzmanību, ka šis gads atšķiras no iepriekšējiem. Jebkāda dalība dažāda veida aktivitātēs, tai skaitā ziedu nolikšana un 9. maija svinēšana, var tikt izmantota Krievijas propagandā, lai attaisnotu karu Ukrainā.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzsver: “9. maijs ir sēru diena un, solidarizējoties ar Ukrainas tautu smagā cīņā par valsts brīvību un neatkarību, ikvienam šogad ir jāpārdomā sava rīcība un pilsoniskā nostāja, izdarot pareizās izvēles. Es atkārtoti aicinu iedzīvotājus nedoties pie pieminekļa Rīgā, Uzvaras parkā, Daugavpilī, Dubrovina parkā, vai citviet Latvijā, nekļūt par aktieriem Krievijas propagandā un cienīt Ukrainas iedzīvotājus.”


Slavināt un attaisnot kara noziegumus ir aizliegts!


Valsts policija atgādina, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir sodāma. Par bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogu, bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu (formas tērpu), kā arī šā apģērba elementu, kuru kopums (apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums) pēc to vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes, ģerboņu un himnas, nacistiskās svastikas, SS zīmju un padomju simbolu — sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni — izmantošanu publiskā vietā piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz 350 eiro, bet juridiskajai personai — līdz 2900 eiro. 

Valsts policija vērš uzmanību, ka par pretlikumīgām darbībām, kara un agresijas slavināšanu, huligānisku darbību veikšanu draud gan administratīvā, gan kriminālatbildība. Piemēram, par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā var piemērot naudas sodu privātām personām līdz 350 eiro, bet juridiskām personām līdz 2900 eiro.

Savukārt par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu vai nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu piemērojama kriminālatbildība, kas var rezultēties ar brīvības atņemšanu.


Strādās pastiprinātā režīmā

“Dienesti gatavojas jebkuram scenārijam, un netiks pieļauta Krievijas karu atbalstoša vai slavinoša uzvedība un darbības, bet, konstatējot jebkādus pārkāpumus, policijas rīcība būs nepārprotama un izlēmīga. Par šādiem pārkāpumiem var draudēt arī kriminālatbildība,” atgādina Valsts policijas priekšnieks.

Policija uzraudzīs iedzīvotāju kustību Rīgā pie pieminekļa un Uzvaras parka tuvumā, kā arī, lai novērstu drūzmēšanās riskus, pieminekļa apkārtnes norobežošanai tiks izmantotas barjeras, kuru uzstādīšanas mērķis ir efektīvāka cilvēku plūsmas kontrole, kas tiks stingri uzraudzīta. Tāpat, lai iedzīvotāji varētu justies droši un šī sēru diena norisinātos bez saasinājumiem, Valsts policija plāno piesaistīt papildu resursus Daugavpilī un Latgales reģionā gan no Rīgas, gan citām Valsts policijas reģionālo pārvalžu struktūrvienībām. Arī citās pilsētās un Rīgas mikrorajonos šajās dienās biežāk būs redzama policija.

Valsts policija veiks aktīvu darbību vairākos virzienos

  • Tā uzraudzīs, vai netiek izmantoti, piemēram, stilizēti formastērpi, Georga lente, simboli Z un V, kurus Krievijas karaspēks izmanto iebrukumā Ukrainā, kā arī citi līdzīgi simboli, himnas, apkrāsotas mašīnas vai motocikli, kas slavina vai attaisno karu. Valsts policija vērš uzmanību, ka arī Krievijas Federācijas karoga, DTR (Doņeckas Tautas Republikas), LTR (Luhanskas Tautas Republikas) karogu vai vienkārši sarkanas krāsas karogu (arī bez PSRS simbolikas atainojumiem uz tiem), vai sarkanu lentīšu izmantošana šajā dienā tiks vērtēta kā Krievijas karu atbalstoša simbolika.
  • Iedzīvotājiem, kuri 9. maijā iecerējuši savus spēkratus izkrāsot vai aplīmēt karu slavinošās krāsās, pievienot agresora valsts karogus vai citus simbolus, lai tādējādi paustu nostāju, jārēķinās, ka policija, konstatējot šādas pretlikumīgas darbības, administratīvā pārkāpuma rīkus izņems, kā arī, pamatojoties uz Administratīvās atbildības likumu, tie var tikt konfiscēti (tostarp arī transportlīdzekļi). 
  • Šogad 9. un 10. maijā visā Latvijā noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums. Arī šīs prasības ievērošana tiks kontrolēta.

Jāņem vērā, ka 9. maijā Uzvaras parka un tā tuvumā esošajās ielās būs ierobežota transportlīdzekļu kustība, tostarp arī apstāšanās un stāvēšana. Ar satiksmes ierobežojumiem, t. sk. apstāšanās un stāvēšanas ierobežojumiem jārēķinās arī pie Salaspils memoriāla.

Pastāv provokāciju riski

Valsts drošības dienests šogad pievērš pastiprinātu uzmanību ar 9. maiju saistītajām norisēm mūsu valstī un informatīvajā telpā, lai identificētu iespējamus apdraudējumus Latvijas nacionālās drošības interesēm. Savā darbā dienests cieši sadarbojas ar Valsts policiju. Arī 9. maijā Valsts drošības dienests strādās intensīvā režīmā.

Valsts drošības dienesta veiktā informācijas analīze liecina, ka 9. maijā pastāv provokāciju un konfrontācijas riski, īpaši – ierastajās 9. maija pasākumu norises vietās.

Līdz šim, identificējot ieceres vai gatavošanos provokatīvām darbībām, Valsts drošības dienests ir veicis preventīvas pārrunas ar vairākiem desmitiem prokremliski noskaņotu personu, brīdinot par iespējamo atbildību par šādām aktivitātēm. Vienlaikus provokācijas 9. maijā nav pilnībā izslēdzamas.

Lai gan valstī ir noteikts aizliegums Ukrainā cietušo un bojāgājušo piemiņas dienā rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, Valsts drošības dienesta vērtējumā 9. maijā iespējami mēģinājumi apiet šo aizliegumu.

Tāpat 9. maijā pastāv konfrontācijas riski starp prokremliski noskaņotām personām un sabiedrības pārstāvjiem, kuri nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu.

Valsts drošības dienests aicina iedzīvotājus 9. maijā atturēties no reaģēšanas uz provokatīvām darbībām, kā arī neiesaistīties prettiesiskās aktivitātēs.  Krievijas bruņoto spēku īstenoto kara noziegumu attaisnošana un slavināšana netiks tolerēta.

Valsts drošības dienests atgādina, ka par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu attaisnošanu (Krimināllikuma 74.1 pants), kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu (Krimināllikuma 78. pants), ir paredzēta kriminālatbildība. 

Tāpat dienests sadarbībā ar VP pievērsīs īpašu uzmanību personām, kuras sēru dienā izmanto Krievijas agresiju simbolizējošus elementus, tostarp “Z” un “V” burtu, Georga lenti un Krievijas Federācijas karogu.

Aicina ziņot

Iedzīvotāji, kuru rīcībā nonākusi informācija par 9. maijā plānotām provokācijām, tiek aicināti par to informēt Valsts drošības dienestu:

  • tālrunis: 67208964;
  • e-pasts: dd@vdd.gov.lv (jebkurā diennakts laikā).

Savukārt par sabiedrisko kārtību un drošību apdraudošiem incidentiem 9. maijā iedzīvotāji tiek aicināti informēt Valsts policiju, zvanot 110.

Uzziņai

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU