Debates par valdības pirmo 100 dienu neatliekamajiem darbiem vairākas stundas notika aiz slēgtām durvīm, tomēr, kā pēc sēdes uzsvēra Godmanis, „radikālas pretrunas starp ministriem nav izskanējušas”. Valdības dienas kārtībā gan esot vairāki „asi” jautājumi kā, piemēram, finansiālās iespējas atsevišķu ieceru īstenošanai, tomēr īpašu kolīziju starp ministriem neesot bijis. Masu mediju klātbūtne diskusijas neizbēgami padarot nebrīvākas, tāpēc arī nolemts, ka sākotnēji veicamie pasākumi tiks apspriesti valdības slēgtajā daļā. Godmanis arī uzsvēra, ka valdība nekādā mērā nevēlas slēpties no sabiedrības un tā tiks informēta par notikumu attīstības gaitu. „Es būšu priecīgs, ja viss plānā noteiktais izdosies, protams, arī paši kontrolēsim, kā viss iet uz priekšu,” uzsvēra valdības vadītājs.
Ekonomikas stabilitāte, inflācijas mazināšana, enerģētiskā neatkarība- svarīgākie darbi
Godmanis žurnālistiem uzsvēra, ka kā viens no svarīgākajiem darbiem valdības pirmajās 100 dienās izvirzāma ekonomikas stabilitātes nodrošināšana un inflācijas apkarošana, kas redzamus rezultātus varētu dot šā gada otrajā pusgadā. Valdība rūpīgi sekojot līdzi jaunākajām prognozēm un mērķis esot septembrī vai oktobrī sasniegt viencipara inflācijas rādītāju, kādu tieši – to pagaidām esot grūti prognozēt, norādīja premjers. Kā vēl viens svarīgs jautājumu bloks valdības neatliekamo darbu sarakstā būs enerģētikas jautājumi. Pēc Godmaņa uzstādījuma līdz Lieldienām ir jāpieņem visi lēmumi un precīzi jānodefinē tās darbības, kas tiks veiktas saistībā ar enerģētiskās neatkarības nodrošināšanu, piemēram, jaunu staciju būvniecību. Valdībai būs pienācīgi jāsagatavojas arī gaidāmajam enerģētisko resursu cenu kāpumam. Svarīgs uzdevums ministrijām būs arī administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas veiksmīgas norises nodrošināšana un savstarpējo darbību koordinēšana. Tāpat valdībā beidzot būs jāpanāk izšķiršanās par sakaru operatora SIA "Lattelecom" privatizācijas modeli.
Katrai ministrijai vairāki uzdevumi
Godmaņa vadītās valdības pirmajās 100 dienās apritēs 14.aprīlī. Tiesa valdībā pieņemtajā neatliekamo darbu sarakstā atsevišķos gadījumos uzdevuma pilnīgas izpildes nodrošināšanai datums, līdz kuram dokuments jāiesniedz valdībā, noteikts, pārsniedzot 100 dienu termiņu, ja 100 dienu laikā tiek nodrošināta dokumenta izstrāde un publiskošana. Darbs pie valdības neatliekamo darbu saraksta tika uzsākts gandrīz uzreiz pēc valdības apstiprināšanas, Godmanim individuāli tiekoties ar katru ministru un pārrunājot svarīgos veicamos darbus. Rezultātā katrai ministrijai plānā ierakstīti vismaz četri, pieci aktuālie veicamie darbi un pasākumi. Tā piemēram, Aizsardzības ministrijai būs jāizstrādā un jāiesniedz valdībā koncepcija par Bruņoto spēku dienesta viesnīcu jautājumu risināšanu, izmantojot publiskās un privātās partnerības modeli, kā arī jāizstrādā Latvijas 90 gadu jubilejas pasākuma plāns, finanšu plāns un publicitātes plāns. Ārlietu ministrijai jāturpina veiksmīga Latvijas pārstāvēšana starptautiskajā arēnā. Ministrijai arī uzdots aktīvi sekot līdzi un informēt valdību par iepriekš Latvijas uzņemto saistību izpildi, pievienojoties Eiropas Savienībai, lai izvairītos no iespējamām sankcijām laikus neieviestu prasību dēļ. Svarīgs uzdevums būs arī nodrošināt Latvijas virzību uz bezvīzu režīmu ar ASV.
Bērnu un ģimenes lietu ministrijai jāizstrādā programma vardarbības mazināšanai ģimenē, kā arī jāsagatavo informatīvais ziņojums par dotāciju piešķiršanu pašvaldībām sākumskolas skolēnu ēdināšanai, ietverot analīzi par pašvaldību līdzfinansējuma iespējām. Savukārt Ekonomikas ministrijai (EM) līdz aprīļa sākumam būs jāizstrādā informatīvais ziņojums par pasākumiem makroekonomiskās situācijas stabilizācijai 2008.-2009.gadam. Tāpat ministrijai jāizstrādā informatīvais ziņojums par prognozēm darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma atbilstībai vidēja termiņā, kā arī jāsagatavo ziņojums par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Tūrisma attīstības valsts aģentūras pārstāvniecību darbības efektivitāti.
Ekonomikas ministrijai valdībā būs jāiesniedz informatīvais ziņojums par jaunu bāzes jaudu elektrostaciju, jāizstrādā pirmais energoefektivitātes rīcības plāns, kā arī jāsagatavo ziņojums par sarunu gaitu, kurās vērtētas iespējas pārdot valsts kontrolē esošo SIA "Lattelecom" un SIA "Latvijas Mobilais telefons" kapitāla daļas, nodrošinot maksimālu valsts interešu ievērošanu.
Līdzīgi vairāki svarīgi uzdevumi izvirzīti arī Finanšu ministrijai, kurai būs jāizstrādā informatīvais ziņojums par "Inflācijas samazināšanas plāna" izpildes gaitu, kā arī jāizstrādā speciāls rīkojums "Par vidēja termiņa budžeta mērķiem un prioritārajiem attīstības virzieniem 2009.-2011.gadam".
Iekšlietu ministrijai būs jāiesniedz Ministru prezidentam Valsts policijas un tās struktūrvienību rīcības plāns nelegālo narkotiku izplatīšanas noziegumu apkarošanai, kā arī līdz aprīlim jāsagatavo rīcības plāns kūlas dedzināšanas apkarošanai 2008.-2010.gadam.
Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijai būs jāizstrādā izglītības iestāžu un sociālo partneru sadarbības modelis izglītības un nodarbinātības valsts politikas un stratēģijas izstrādes un īstenošanas jomā. Ministrijai arī uzdots izstrādāt Valsts izglītības informatizācijas sistēmas izglītības reģistru centrālo datubāzu vadības sistēmu, tās ieviešanas pilotprojekta plānu, kā arī jāizstrādā normatīvo aktu grozījumi, lai uzsāktu Valsts izglītības informatizācijas sistēmas izstrādi.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam būs jāizstrādā koncepcija par politisko partiju finansēšanas iespējamiem modeļiem un "trešo personu" lomu priekšvēlēšanu aģitācijā.
Kultūras ministrijai jāsagatavo nepieciešamie normatīvie akti, lai nodrošinātu XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu un XIV Deju svētku norisi. Kultūras ministrijai līdz aprīļa vidum jāizstrādā Ministru kabineta lēmuma projekts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecības finansēšanu, bet līdz maija beigām jāizstrādā Nemateriālā kultūras mantojuma reģistra koncepcija.
Labklājības ministrijai būs jāizvērtē iespējas paaugstināt pabalstus garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai, kā arī, balstoties uz visaptverošas darba tirgus īstermiņa prognozēšanas rezultātiem, jāizveido profesiju saraksts, kurās turpmāk tiks nodrošinātas bezdarbnieku profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas un kvalifikācijas paaugstināšanas programmas.
Teritoriālās reformas kontekstā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai līdz maija sākumam būs jāapzina situācija un jāizstrādā informatīvais ziņojums par visiem normatīvajiem aktiem, kas saistīti ar administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanu, kā arī jāsagatavo visu likumprojektu saraksts prioritārā secībā, kas saistīti ar rajona funkciju pārņemšanu un rajona pašvaldību reorganizāciju un jānosaka atbildīgās institūcijas par likumprojektu sagatavošanu. Savukārt Satiksmes ministrijai līdz 14.aprīlim būs jāsagatavo informatīvais ziņojums par Latvijas Pasta problēmām, kas saistītas ar pasta pamatpakalpojumu nodrošināšanu Latvijas teritorijā. Bet Tieslietu ministrijai būs jāiesniedz Ministru prezidentam analītisks ziņojums, kurā izvērtēti Valsts drošības iestāžu likuma grozījumi, veikta to tiesisko aspektu analīze, sniegts salīdzinājums ar valsts drošības dienestu parlamentārās kontroles institucionālajiem risinājumiem Igaunijā un Lietuvā, kā arī iespējas noteikt normatīvo regulējumu par parlamentārās kontroles atjaunošanu valsts drošības iestādēm, kas būtu balstīts uz Valsts drošības iestāžu likuma redakciju līdz 2002.gadam.
Veselības ministrijai un tās izveidotajām četrām darba grupām primārās veselības aprūpes sakārtošanai līdz 14.aprīlim jāsniedz vienots starpziņojums Ministru prezidentam par esošā primārās un sekundārās veselības aprūpes modeļa izvērtējumu un turpmāko rīcību plānojumu.
Savukārt Vides ministrijai līdz 2.maijam būs jāsagatavo informatīvais ziņojums par Latvijas gatavību izpildīt nosacījumus, kas saistīti ar tās dalību starptautiskajā emisiju tirdzniecībā.
Zemkopības ministrijai līdz maijam būs jāsagatavo informatīvais ziņojums par situāciju piena tirgū saistībā ar eksportētā piena apjomiem.
Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariātam būs jāizstrādā nepieciešamie grozījumi attiecīgajos tiesību aktos, lai pilnveidotu bērnu tiesisko aizsardzību, risinot jautājumus, kas saistīti ar pilsonības piešķiršanu bērniem, kā arī Otrā pasaules kara bēgļiem un izsūtītajiem.
Valdības neatliekamo darbu saraksts ir pirmais dokuments, kurā noformulētas valdības tuvākajā laikā veicamās darbības. Jau nākošnedēļ vadībā tiks skatīt Godmaņa vadītā ministru kabineta rīcības plāns, kurā sīkāk tiks iezīmēti darbības virzieni šim gadam.