TĒMA: Nodokļi

Par PVN likmi apsaimniekošanas pakalpojumiem

J
jautā:
21. februārī, 2012
Aigars

Labdien! Mans jautājums par PVN likmēm. Esmu fiziska persona saimnieciskās darbības veicējs (neesmu PVN maksātājs) un saimnieciskai darbībai īrēju nedzīvojamās telpas. Telpu Apsaimniekotājs SIA rēķinā par piegādāto apkuri un apsaimniekošanu pievienojis PVN 22%. Jautājums: 1. vai 22% pievienoti pareizi? 2. varbūt var pievienot - apkure 12%, apsaimniekošana 0%? 3. vai PVN likmes piemērošanu nosaka telpu statuss - ja telpas saimnieciskai darbībai īrētu dzīvoklī, tad būtu samazinātās likmes, vai īrnieka statuss 4. vai PVN likmi īrniekam var noteikt pats apsaimniekotājs?

A
atbild:
29. martā, 2012
Jadviga Neilande
sertificēta nodokļu konsultante

Apsaimniekošanas pakalpojumi, kas tiek nodrošināti saimnieciskās darbības veikšanai, ir apliekami pēc 22% likmes.

Saskaņā ar likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” 6.2 panta 15.punktu nodokļa samazināto likmi 12% piemēro siltumenerģijas piegādēm iedzīvotājiem.

Ievērojot Ministru kabineta 14.11.2006. noteikumu Nr.933  „Likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” normu piemērošanas kārtība” 137.punktu, likuma 6.2 panta 15.punkts ir piemērojams tikai tādām piegādēm iedzīvotājiem (fiziskām personām), kas pērk un patērē siltumenerģiju mājsaimniecības vajadzībām (gala patēriņam).

Saskaņā ar šo MK noteikumu 140.punktu, ja fiziskā persona pērk un patērē siltumenerģiju saimnieciskās darbības vai kāda cita veida profesionālās darbības vajadzībām, likuma 6.2 panta 15.punkts nav piemērojams. Šajā gadījumā fiziskā persona paziņo par siltumenerģijas lietošanas mērķi piegādātājam vai personām, kas veic namu apsaimniekotāja funkcijas.

Tādējādi tām personām, kas izmanto siltuma pakalpojumus saimnieciskās darbības vajadzībām, arī gadījumos, kad telpās ir reģistrētas struktūrvienības vai juridiskā adrese, PVN jāmaksā pēc 22% likmes.

Plašāk par PVN piemērošanu apsaimniekošanas pakalpojumiem lasiet LV portālā skaidrojumā „PVN un telpu īre”.