Par SIA darbību un likvidāciju

J
jautā:
30. janvārī, 2012
Mia

Labdien, man ir jautājumi par SIA darbību un likvidāciju:1) vai SIA drīkst nebūt darbinieku. T.i., grāmatvedību kārto saskaņā ar uzņēmumu līgumu, valdes loceklis, kas vada SIA, strādā bez algas (uz pilnvarojuma līguma pamata). Vai ir kādi normatīvie akti, kas to neļauj? 2) kādas atskaites un kam ir jāiesniedz SIA? 3) ja SIA darbība nav veiksmīga, kā notiek SIA likvidācija (pats īpašnieks vēlas to likvidēt). Cik tas maksā?

A
atbild:
01. februārī, 2012
Rūta Bierande
LV portāls

Ja jūsu SIA iecerēts bez darbiniekiem, tad, iespējams, jau sākotnēji izdevīgāk izvēlēties kādu citu uzņēmējdarbības veidu, lai izvairītos no nevajadzīgas papīru kārtošanas un izmaksām.

Par SIA (kas ir kapitālsabiedrība) darbības pamatprincipiem, lūdzu, lūkojiet Komerclikumā. Kaut arī likumā ir atsevišķas Jūsu gadījumā īpaši būtiskas daļas, nodaļas un sadaļas (XI sadaļa. Kapitālsabiedrība; XII sadaļa. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību; XIV sadaļa. Kapitālsabiedrības darbības izbeigšana un likvidācija), tomēr jāizlasa būtu turpat vai viss likums, jo tas regulē komercdarbību mūsu valstī.

Komerclikumā nekas nav teikts par SIA darbinieku skaitu, tātad mazā uzņēmumā algotu darbinieku varētu arī nebūt.
Algas noteikšana valdes loceklim ir SIA iekšējais jautājums. Komerclikuma 221.pantā „Valde” teikts: „(8) Valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu.”

Arī par SIA likvidāciju lasiet Komerclikumā, kā arī Uzņēmumu reģistra mājaslapas sadaļā „Biežāk uzdotie jautājumi”, ir skaidrots viss par SIA likvidēšanu.

Runājot par nodokļiem, šajā ziņā viskompetentākā iestāde Latvijā ir Valsts ieņēmumu dienests. Šī dienesta mājaslapā ir atrodama detalizēta informācija par nodokļu likmēm, kā arī VID rīkotajiem semināriem nodokļu maksātājiem, kuros VID darbinieki veic skaidrojošo darbu. Bez tam katrā VID nodaļā ir konsultants, kas visprecīzāk Jums spēs izstāstīt, kādas atskaites un kam jāiesniedz un kādi nodokļi jāmaksā.

VID mājaslapā arī uzskaitīti visi normatīvie akti, kas noteic nodokļu un nodevu veidus un maksāšanas kārtību Latvijā. Tur atrodami arī metodiskie materiāli (arī VID vēstules), kuros ar piemēriem skaidrots, kā veicama nodokļu aprēķināšana vienā vai citā situācijā.

Arī mazam SIA ir jāievēro Latvijas un starptautiskie grāmatvedības standarti, kā arī normatīvie akti, kas vienkop atrodami VID mājaslapā sadaļā „Tiesību akti”.

Papildu informāciju varat skatīt šajās LV portāla publikācijās: