Parādu piespiedu kārtā var atgūt tikai tiesas ceļā

J
jautā:
13. janvārī, 2012
Andris Grīnbergs

Labdien, sakiet, lūdzu, kā piedzīt īres maksas parādu (tai skaitā – „Rīgas siltums”, „Rīgas ūdens”, „Hoetika”, ”Latvenergo”), ja personas ļaunprātīgi nemaksā un īres parāds no diviem dzīvokļiem vien sasniedzis jau Ls 1600. Tiesvedība ir par dārgu ēkai, kurā ir daudz nemaksātāju, un tā velkas gadiem, bet parāds „Rīgas siltumam” jāapmaksā?

A
atbild:
01. februārī, 2012
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Tiesiskā valstī parādu piespiedu kārtā (ja pats parādnieks brīvprātīgi nemaksā) var atgūt tikai ar tiesas lēmumu (spriedumu). Tātad process ir šāds:
1. atgādinājums parādniekam par parāda esamību un brīdinājums, ka tiks iesniegta prasība tiesā;
2. prasība tiesā (paātrinātā kārtībā, rakstveida procesā vai vispārējā kārtā);
3. iegūto tiesas spriedumu nodod izpildei tiesu izpildītājam;
4. kas notiek tālāk, grūti prognozēt - vai parāds tiek atgūts, vai arī ir atzinums, ka tas nav atgūstams.

Par tiesāšanās procesu piekrītu - tas ir dārgs, ilgs, bet galvenais, ka bez skaidras pārliecības, ka dos vēlamo rezultātu. Diemžēl šī brīža situācija Latvijas valsts normatīvajos aktos dod iespēju parādniekam bankrotēt vai citādā veidā nesamaksāt parādu. Rēķinus šai gadījumā parādniekam par visiem pakalpojumiem ir izsniedzis pārvaldnieks, kas ir starpnieks starp dzīvokļu īpašniekiem (kopību) un pakalpojumu sniedzēju. Nenomaksātais parāds pie pareizi noslēgtām līgumattiecībām paliek uz māju (precīzāk, uz kopīpašniekiem (kopība) jeb kaimiņiem).

P.S. Mans viedoklis ir tāds, ka nav pareizi ne tikai tas, ka pārvaldniekam šis process ir dārgs un bez pārliecības par rezultātu, ne tikai tas, ka komunālo pakalpojumu sniedzēji veikli šo iekasēšanas problēmu pārvēluši uz pārvaldnieka pleciem, bet arī tas, ka pie parāda neatgūšanas kaimiņiem jāmaksā par citu nepildītām saistībām. Diemžēl problēmas pozitīvai virzībai jau gadus piecus trūkst politiskās gribas.

Papildu informācijai – LV portāla atbildes uz jautājumiem:
Par saņemtu pakalpojumu ir jāmaksā
Dzīvokļu īpašniekiem jāapvienojas