TĒMA: Finanses

Kad pārdevējs var būt arī grāmatvedis

J
jautā:
18. oktobrī, 2011
Nauris Laurels

Labdien. Vai veikala pārdevējs uzņēmumā var veikt arī grāmatveža funkcijas?

A
atbild:
24. oktobrī, 2011
Jadviga Neilande
sertificēta nodokļu konsultante

Saskaņā ar likuma “Par grāmatvedību” 3.pantu uzņēmuma vadītājs organizē grāmatvedības kārtošanu atbilstoši šā likuma prasībām.

Ievērojot Ministru kabineta 21.10.2003. noteikumu Nr.585 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” 67.1 punktu, uzņēmuma vadītājs grāmatvedības darbu var organizēt:
1. uzdodot veikt grāmatvedības kārtošanu vienam vai vairākiem uzņēmuma darbiniekiem (grāmatvedis);
2. izmantojot grāmatvedības kārtošanā cita uzņēmuma pakalpojumus (grāmatvedības pakalpojumu sniedzējs);
3. uzņemoties pats grāmatvedības kārtošanu, ja uzņēmuma vadītājs ir kapitālsabiedrības vienīgais īpašnieks - vienīgais valdes loceklis - vai fiziska persona (arī individuālā uzņēmuma vai zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieks), kura par savām saistībām, kas radušās no saimnieciskās darbības (komercdarbības), atbild ar visu savu mantu.

Uzņēmuma vadītājs, kas pats grāmatvedību nekārto, bet uzdod to veikt grāmatvedim vai grāmatvedības pakalpojumu sniedzējam, noslēdz ar šo personu attiecīgi darba līgumu par grāmatvedības kārtošanu vai uzņēmuma līgumu par grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu. Minētajā līgumā nosaka abu pušu pienākumus, tiesības un atbildību grāmatvedības kārtošanas jautājumos.

Kases operācijas un kases aparāta lietošana ir divas dažādas lietas. Kasieris nav tas pats, kas pārdevējs.

Ministru kabineta 21.10.2003. noteikumu Nr.584  “Kases operāciju uzskaites noteikumi” 27. un 29.punkts nosaka, ka kases operācijas veic tā persona, kura saskaņā ar līgumu, uzņēmuma vadītāja rakstisku rīkojumu vai izdotu pilnvaru pilda kasiera pienākumus (kasieris).

Lai nodrošinātu kases operāciju pilnīgu uzskaiti (reģistrāciju un iekšējo kontroli), uzņēmuma vadītājs nedrīkst uzdot kasiera un atbildīgā grāmatveža pienākumus pildīt vienai un tai pašai personai, vienīgi, ja atbilstoši 30.punktam uzņēmuma vadītājs, kas grāmatvedību kārto pats (individuālais komersants, cita fiziskā persona, kura veic saimniecisko darbību, individuālā uzņēmuma īpašnieks, zemnieku vai zvejnieku saimniecības īpašnieks, kapitālsabiedrības vienīgais īpašnieks – vienīgais valdes loceklis), kasiera un atbildīgā grāmatveža pienākumus drīkst veikt pats.

Attiecībā uz kases aparātiem Ministru kabineta 02.05.2007. noteikumu Nr.282  “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” 10.punktā noteikts, ka EKA Lietotājs (uzņēmums) nodrošina, lai persona, kas pilda kasiera pienākumus (kasieris), tiktu apmācīta darbam ar attiecīgo kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtas modeli (modifikāciju), kā arī rakstiski nosaka kasiera pienākumus.

Lasot šīs noteikumu normas burtiski, rodas pretruna ar MK 21.10.2003. noteikumiem Nr.584. Taču šiem abiem noteikumiem savstarpēji nav nekāda sakara. MK 02.05.2007. noteikumos Nr.282 minētais kasieris ir domāts veikala pārdevējs. Uzņēmuma kasierim taču nav obligāti jāprot rīkoties ar kases aparātu.

Līdz ar to veikala pārdevējs drīkst būt arī grāmatvedis, ja tas noteikts darba līguma amata aprakstā.