Mantojumā ir iegūts lauksaimniecības zemes īpašums, kas ir sadalīts starp trim mantiniekiem domājamās daļās. Es savu domājamo daļu vēlos pārdot. Pārējiem mantiniekiem izteicu piedāvājumu izpirkt manas daļas, aizsūtot vienošanās paraugu uz viņu e-pasta adresēm. Vai vienošanās par īpašuma pārdošanu obligāti jānorāda pārdošanas cena? Vai arī to var risināt sarunu ceļā? Ja kopīpašnieki atsakās pirkt un ignorē manu piedāvājumu, kā man būtu jārīkojas? Kā jārisina īpašuma pārdošana likumiski? Vai, pārdodot īpašumu citam pircējam, var atšķirties cena, ja nevar atrast pircēju par piedāvāto cenu starp kopīpašniekiem? Lūdzu, palīdziet atrisināt šo jautājumu, jo man ir svarīgi īpašumu pārdot!
Ja vēlaties savu zemesgabala domājamo daļu pārdot, tad vēršanās ar attiecīgo piedāvājumu vispirms pie pārējiem kopīpašniekiem ir racionāla, bet nav obligāta. Likums šādai rīcībai regulējumu neparedz, t. i., jūs varat pārējiem kopīpašniekiem pārdošanas piedāvājumu izteikt gan mutvārdos, gan rakstveidā, vest pārrunas, apspriest darījuma nosacījumus, tai skaitā pārdošanas cenu, kuras apmērs arī nekādā veidā nav ierobežots, slēgt pirkuma līgumu u. tml.
Savu kopīpašuma domājamo daļu jums ir tiesības pārdot arī trešajai personai, kura nav neviens no kopīpašniekiem. Tādā gadījumā jūs ar potenciālo pircēju varat noslēgt īpašuma domājamo daļu pirkuma līgumu. Būtiski ir ņemt vērā, ka pārējiem kopīpašniekiem pastāv pirmpirkuma tiesības uz jūsu īpašumu. Pirmpirkuma piedāvājumu pārējiem kopīpašniekiem varat izteikt, izsniedzot visiem kopīpašniekiem noslēgtā zemesgabala domājamo daļu pirkuma līguma norakstu ar priekšlikumu izmantot pirmpirkuma tiesības divu mēnešu laikā. Minētā prasība izriet no Civillikuma 1073. panta, kas nosaka: ja kāds nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība.
Ja kāds no kopīpašniekiem nolemj izmantot savas pirmpirkuma tiesības, tad izraudzītajam pircējam (trešajai personai) no savām tiesībām būs jāatsakās un viņa vietā stāsies attiecīgais kopīpašnieks, kuram būs pienākums pirkt jūsu īpašumu par pirkuma līgumā noteikto cenu. Ja izlietot pirmpirkuma tiesības piesakās reizē vairāki kopīpašnieki, Civillikuma 1073. panta otrā daļa paredz, ka tādā gadījumā kopīpašnieki atsavināmo daļu iegūst kopīgi un sadala to savā starpā līdzīgās daļās, ja paši nevienojas citādi. Nobeigumā jāpiebilst, ka jums ir pienākums pārējiem kopīpašniekiem piedāvāt izmantot pirmpirkuma tiesības neatkarīgi no tā, ka pirms pirkuma līguma slēgšanas ar trešo personu esat vedusi pārrunas ar pārējiem kopīpašniekiem, izteikusi konkrētus piedāvājumus utt.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!