TĒMA: Nodokļi

Kā piemēro nodokļus vairākiem amatiem vienā iestādē

J
jautā:
13. maijā, 2024
Laila

Labdien! Vēlos uzzināt, kā tiek piemēroti nodokļi darbiniekam, kurš strādā vienā pašvaldības struktūrvienībā nepilnu laiku divos amatos? Algas nodokļu grāmatiņa ir iesniegta, paaugstinātā nodokļu likme nav pielietota.
Vai vienā amatā tiek aprēķināti nodokļi kā pamatdarbam (IIN 20%), otrā amatā kā blakusdarbam (IIN 23% kā bez nodokļu grāmatiņas)? Vai arī abiem amatiem kā pamatdarbam (IIN 20%)? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
13. maijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja ir vairāki darba algas ienākumi, tos mēnesī summē. Ja darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, algas ienākumam līdz 1667 eiro likme ir 20%, virs 1667 eiro  23%. Citus algota darba ienākumus (piem., darbnespējas lapu A, prēmiju, atvaļinājuma naudu) summē kā vienotu algota darba ienākumu.

Ja algota darba ienākumu izmaksa pie viena ienākumu izmaksātāja ir no dažādiem avotiem, tad tos var summēt kā vienotu algota darba ienākumu.

Ja algota darba ienākumu aprēķināšanas un izmaksas datumi pie viena ienākumu izmaksātāja vairākiem ienākumiem sakrīt vienā mēneša datumā, tos var summēt (ja vien nepastāv citi iemesli, kāpēc summēšana nebūtu lietderīga). Valsts ieņēmumu dienesta informatīvajā materiālā “Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no algas un citiem fiziskās personas ienākumiem” šāda situācija ilustrēta ar piemēru:

Darba ņēmējs pie viena darba devēja strādā vairākos amatos – ir bibliotekārs un deju skolotājs. Darba ņēmēja bibliotekāra mēneša alga ir 1250 eiro (finansēta no pašvaldības budžeta līdzekļiem), deju skolotāja alga ir 500 eiro (finansējums no speciālā projekta līdzekļiem). Darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, prognozētais mēneša neapliekamais minimums ir 0 eiro, apgādībā ir viena persona, nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu – 250 eiro mēnesī. VSAOI likme ir 34,09% (darba ņēmēja daļa – 10,5%, darba devēja daļa – 23,59%). Abi ienākumi tiek izmaksāti vienā datumā.

1250 + 500 = 1750 eiro

20%

23%

1667 eiro (ienākums līdz mēneša ienākumu 1. slieksnim)

– 183,75 eiro (VSAOI 10,5% no 1750 eiro)

– 250 eiro (atvieglojums par vienu apgādībā esošo personu)

= 1233,25 eiro (apliekamais ienākums)

x 20% likme = 246,65 eiro

83 eiro (ienākums virs mēneša ienākumu 1. sliekšņa)

x 23% likme = 19,09 eiro

Aprēķinātais nodoklis kopā: 246,65 + 19,09 = 265,74 eiro