TĒMA: Tieslietas

Kādu testamenta formu izvēlēties – publisku vai privātu?

J
jautā:
18. februārī, 2024
Aleksandrs

Labdien! Vēlos sastādīt testamentu. Kā un kur to var izdarīt?

A
atbild:
01. martā, 2024
Signe Laizāne
LV portāls

Latvijā ir atļauts taisīt divu veidu testamentus – pašu testatoru ar roku rakstītus un pie notāra sastādītus.

Būtiskākās nianses par katru testamenta veidu

Privāts jeb paša rakstīts testaments:

  • testamenta tekstu raksta pats testators;
  • der tikai ar roku rakstīts;
  • glabājas mājās, var pazust vai pie tuviniekiem nenonākt, ja nezina par tā esamību un atrašanās vietu;
  • tā īstums pēc testatora nāves var tikt apstrīdēts, tostarp testatora rīcībspēja un izteiktie novēlējumi;
  • var nebūt izpildāms, jo ir pretrunā ar likumu.

Publisks jeb notāra taisīts testaments:

  • taisa profesionāls jurists – notārs;
  • glabājas pie notāra un nevar pazust vai tikt viltots;
  • glabājas Publisko testamentu reģistrā;
  • nekādā mērā nav apstrīdams;
  • testatora griba saskaņota ar likumu;
  • testatora rīcībspēju apliecina notārs, un tā nav apstrīdama;
  • pieejams notāriem gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs.

Noteikti iesakām vispirms konsultēties ar notāru, kurš spēs atbildēt uz jautājumiem, kas testamenta taisīšanā ir svarīgākie tieši jums.