TĒMA: Nodokļi

Vai jādeklarē aizdevums skaidrā naudā

J
jautā:
01. februārī, 2024
SANDRA

Labdien! Man pieder neliels uzņēmums (SIA). Es kā fiziskā persona gada sākumā uzņēmumam aizdevu 4000 eiro skaidrā naudā, savukārt gada beigās minēto summu kā aizdevuma atmaksu izņēmu skaidrā naudā. Vai es varēju šādi rīkoties? Vai man tas jādeklarē VID? Paldies!

A
atbild:
08. februārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nodokļu normatīvie akti neaizliedz fiziskajai personai aizdot naudu savam uzņēmumam.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 11. panta (“Aizdevumi saistītajām personām”) pirmajā daļā noteikts: “Saistītajai personai izsniegts aizdevums ir uzskatāms par nosacītu peļņas sadali un apliekams ar nodokli atbilstoši šā likuma normām. Šā panta pirmo daļu nepiemēro aizdevumam, kuru izsniedzis dalībnieks nodokļa maksātājam; aizdevumiem, kuri izsniegti uz laiku, kas nepārsniedz 12 mēnešus.”

Darījumiem skaidrā naudā ir ierobežojumi un pienākumi:

  • aizdevums nevar būt veikts skaidrā naudā, pārsniedzot 7200 eiro;
  • komercsabiedrībai ir pienākums līdz nākamā gada 1. februārim deklarēt VID skaidrā naudā veiktos darījumus ar fiziskajām personām, ja viena darījuma summa vienā operācijā ar katru darījuma partneri pārsniedz 3000 eiro.

Deklarācijas un pārskati jāiesniedz VID EDS. VID varat noskaidrot savas kā nodokļa maksātāja tiesības, lai pienākumi tiktu izpildīti atbilstoši tiesību aktu prasībām.