Ja kaimiņi dzīvo antisanitāros apstākļos

J
jautā:
05. novembrī, 2023
Līga

Kas ir nepieciešams, lai pierādītu, ka kaimiņi neievēro sanitārās normas un dzīvo antisanitāros apstākļos? Smaka, prusaki un tagad arī blaktis apdraud pārējo iedzīvotāju veselību.

A
atbild:
08. novembrī, 2023

Satversmes 115. pantā ir noteikts, ka valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē.

Līdzvērtīgi Satversmes 96. pantā ir nostiprinātas ikviena tiesības uz privātās dzīves un mājokļa neaizskaramību, savukārt 105. pantā ir nostiprinātas ikviena tiesības uz īpašumu. Tomēr īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm.

Tas nozīmē, ka jūsu kaimiņi savā dzīvoklī var darīt to, ko viņi vēlas, līdz brīdim, kamēr tas netraucē citiem mājas iedzīvotājiem. Par jautājumā aprakstīto situāciju jums ir jāziņo pašvaldības policijai.

Tāpat par to rakstveidā ir jāinformē mājas pārvaldnieks. Saskaņā ar Epidemioloģiskās drošības likuma 27. pantā noteikto teritorijas un objektu uzturēšana un sakopšana, nodrošinot kaitīgo posmkāju un grauzēju iznīcināšanu un nepieļaujot to ieviešanos, ir teritorijas vai objekta īpašnieka vai viņa pilnvarotās personas (ja tāda ir) pienākums.