E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30039
Lasīšanai: 2 minūtes
1
7
1
7

Pēc pilngadības sasniegšanas bērns pats vienojas par uzturlīdzekļiem

J
jautā:
28. jūlijā, 2023
Darja

Labdien! Bērnam drīz būs 18 gadi, bērna tēvs maksā Latvijā noteiktos minimālos uzturlīdzekļus, pārskaitot tos uz manu (bērna mamma) kontu. Bērns mācās tehnikuma 1. kursā. Vai pēc pilngadības sasniegšanas viņam jāiet uz tiesu rakstīt iesniegumu, lai arī turpmāk varētu saņemt uzturlīdzekļus?

A
atbild:
28. augustā, 2023

Ja pušu starpā nav strīda par uzturlīdzekļu izmaksu, tad pēc pilngadības sasniegšanas bērns pats var vienoties ar tēvu par uzturlīdzekļu izmaksas kārtību, piemēram, sagatavojot vienošanos. Uzturlīdzekļi tiek maksāti jau pašam bērnam.

Ja puses nevar vienoties par uzturlīdzekļu izmaksu, tad bērns pēc pilngadības sasniegšanas var patstāvīgi vērsties tiesā ar pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu.

Ja kopējā uzturlīdzekļu summa par gadu nepārsniedz 2500 eiro, tad saskaņā ar Civilprocesa likuma 250.19 panta otro daļu pieteikums tiek skatīts rakstveida procesā. Pieteikuma veidlapa tiesai ir pieejama šeit.

Otrs iespējamais variants ir vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā. Bērns patstāvīgi iesniedz pieteikumu par uzturlīdzekļu izmaksu. Jāatzīmē, ka saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantijas fonda likuma 3. panta pirmo daļu fonds ir valsts budžetā paredzētais līdzekļu kopums. Ar fonda līdzekļiem tiek nodrošināti bērni līdz pilngadības sasniegšanai, kā arī personas pēc pilngadības sasniegšanas, ja tās turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma sasniegšanai. Uzturlīdzekļu apmērs, ko izmaksā fonds, ir mazāks nekā valstī noteiktie minimālie uzturlīdzekļi, uzturlīdzekļu apmērs pilngadīgai personai ir 129 eiro.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 16 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas