E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29383
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Par pašvaldības zemesgabala nomu

J
jautā:
11. maijā, 2023
Jānis

Labdien! Vai pašvaldība var nepārslēgt lauku apvidus zemes nomas līgumu uz mantinieka vārda par apbūvētu zemi? Šīs ēkas nav reģistrētas zemesgrāmatā, un to piederību nevar noskaidrot, bet mēs vērsīsimies tiesā, lai atzītu tiesības uz ēku, par kuru esam maksājuši NĪ nodokli. Vai pašvaldība var šo zemes vienību bez ēkām pārdot kādai citai personai?

A
atbild:
08. jūnijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Pašvaldības tiesības slēgt nomas līgumus par tai piederošas zemes nomu noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 350 “Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi”. Noteikumi paredz publiskai personai piederoša vai piekrītoša zemesgabala vai tā daļas iznomāšanas kārtību un tās izņēmumus, nomas maksas aprēķināšanas kārtību, kā arī atsevišķus nomas līgumā ietveramos tipveida nosacījumus. Noteikumu 2. nodaļa paredz kārtību apbūvēta zemesgabala iznomāšanai. Noteikumu 7. punkts paredz, ka apbūvētu zemesgabalu iznomā tikai uz tā esošās būves īpašniekam, tiesiskajam valdītājam vai lietotājam (turpmāk arī – nomnieks), ja citos normatīvajos aktos nav noteikts citādi.

Par apbūvēta zemesgabala nomu var slēgt nomas līgumu. Nomas līgumu slēdz, ja iznomātājs ir pieņēmis lēmumu slēgt nomas līgumu vai to ir ierosinājis attiecīgās būves īpašnieks, tiesiskais valdītājs vai lietotājs, vai tā noslēgšanu nosaka citi normatīvie akti.

Mantojuma atstājēja un nomnieka (mantinieku) tiesības uz zemes nomas tiesību pārņemšanu, iespējams, ir noteiktas konkrētajā zemes nomas līgumā, kas tika noslēgts starp nomnieku un attiecīgo pašvaldību.

No jautājuma nav skaidrs, kur atrodas zemesgabals (pilsētā vai laukos (lauksaimniecības zeme)) un uz kāda tiesiska pamata starp nomnieku un pašvaldību tika noslēgts zemes nomas līgums. Normatīvie akti šos jautājumus regulē dažādi. Piemēram, lauku apvidus zemes nomas gadījumā saskaņā ar Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumu var pastāvēt iespēja mantiniekiem pārņemt nomas tiesības. Tāpat var būt noslēgts lauksaimniecības zemes nomas līgums ar izpirkuma tiesībām.

Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta ceturtā daļa paredz tiesības ierosināt publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu, tomēr likums negarantē to, ka nekustamais īpašums tiks atsavināts, jo, piemēram, vispārējā gadījumā nomas attiecības pašvaldības zemes nomniekam neparedz pirmpirkuma tiesības, bet atsevišķos gadījumos pirmpirkuma tiesības var arī būt, piemēram, nomājot lauksaimniecības zemi, skatīt skaidrojumu.

Ņemot vērā iepriekšminēto, aicinu vispirms vērsties attiecīgajā pašvaldībā, lai noskaidrotu, vai un kādā veidā ir iespējams pārslēgt nomas līgumu vai iegādāties konkrēto nekustamo īpašumu.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 198 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU