E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29282
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Pēc pilngadības sasniegšanas bērns pats var vērsties UGF vai tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. aprīlī, 2023
Alise

Labdien! Dzīvoju atsevišķi no vecākiem, māte joprojām saņem alimentus no tēva, bet atsakās tos dot man, kā arī pati neatbalsta mani. Ko man darīt?

A
atbild:
31. maijā, 2023

Civillikuma 179. pantā ir noteikts: vecāku pienākums ir uzturēt savu bērnu, līdz viņš spēj uzturēt sevi pats. Ar to ir jāsaprot, ka bērns ir uzsācis strādāt un pelna sev iztiku pats. Ja bērns dzīvo atsevišķi un strādā, tad vecākiem vairs nav pienākuma uzturēt bērnu, tās ir vecāku tiesības.

Ja bērns dzīvo atsevišķi, ir sasniedzis pilngadību, taču uzturēšanas pienākums vēl gulstas uz vecākiem, tad uzturlīdzekļi tiek maksāti jau pašam bērnam, nevis vecākam, kurš īsteno ikdienas aprūpi un uzraudzību.

Ja vecāki nenodrošina bērna uzturlīdzekļus, tad saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 3. pantu bērnam ir tiesības iesniegt pieteikumu uzturlīdzekļu saņemšanai no fonda līdzekļiem, ja viņš turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma sasniegšanai. Pieteikties uzturlīdzekļu saņemšanai var šeit.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 616 “Noteikumi par uzturlīdzekļu apmēru, ko izmaksā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda” 3.2. punktu fonds izmaksā uzturlīdzekļus 129 eiro apmērā bērniem līdz pilngadības sasniegšanai un pēc tās.

Turklāt ir iespēja vērsties tiesā ar pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu. Ja kopējā uzturlīdzekļu summa gadā nepārsniedz 2500 eiro, tad pieteikums tiek skatīts vienkāršotā procedūrā, rakstveida procesā. Tiesai ir nepieciešams iesniegt aizpildītu veidlapu, kas ir pieejama šeit. Valsts nodeva par tādu prasību nav jāmaksā.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam” minimālā uzturlīdzekļu summa bērnam līdz pilngadības sasniegšanai un pēc tās ir 186 eiro.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 153 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas