Prasības pieteikuma iesniegšana par uzturlīdzekļu piedziņu

J
jautā:
04. aprīlī, 2023
Melānija

Labdien! Nesen kļuvu pilngadīga, vēl arvien mācos skolā. Kādā veidā es varu iesniegt prasību tiesā, lai piedzītu uzturlīdzekļus no tēva?

A
atbild:
09. maijā, 2023

Civilprocesa likuma 128. pantā ir norādīts, kāda informācija ir obligāti norādāma prasības pieteikumā:

1) tās tiesas nosaukums, kurai iesniegts pieteikums;

11) prasītāja vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tādas nav, – dzīvesvieta; juridiskajai personai – tās nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese. Ja prasītājs piekrīt elektroniskajai saziņai ar tiesu, norāda arī elektroniskā pasta adresi un, ja tas ir reģistrējies tiešsaistes sistēmā saziņai ar tiesu, ietver arī norādi par reģistrēšanos;

 12) atbildētāja, trešās personas vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā dzīvesvieta un deklarācijā norādītā papildu adrese, bet, ja tādas nav, – dzīvesvieta; juridiskajai personai – tās nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese. Atbildētāja personas kodu vai reģistrācijas numuru norāda, ja tas ir zināms;

13) prasītāja pārstāvja (ja prasību ceļ pārstāvis) vārds, uzvārds, personas kods un adrese saziņai ar tiesu; juridiskajai personai – tās nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese. Ja prasītāja pārstāvis, kura adrese saziņai ar tiesu ir Latvijā, piekrīt elektroniskajai saziņai ar tiesu, norāda arī elektroniskā pasta adresi un, ja tas ir reģistrējies tiešsaistes sistēmā saziņai ar tiesu, ietver arī norādi par reģistrēšanos. Ja prasītāja pārstāvja adrese ir ārpus Latvijas, papildus norāda elektroniskā pasta adresi vai paziņo par savas dalības reģistrēšanu tiešsaistes sistēmā;

21) kredītiestādes nosaukums un konta numurs, kurā veicama piedzenamās summas samaksa vai atlīdzināmi tiesāšanās izdevumi;

3) prasības priekšmets;

4) prasības summa, ja prasība ir novērtējama naudas izteiksmē, kā arī piedzenamās vai apstrīdamās summas aprēķins;

5) apstākļi, ar kuriem prasītājs pamato savu prasījumu, un pierādījumi, kas tos apstiprina;

51) ziņas par mediācijas izmantošanu strīda risināšanai pirms vēršanās tiesā;

6) likums, uz kura prasība pamatota;

7) prasītāja prasījumi;

8) prasības pieteikumam pievienoto dokumentu saraksts;

9) prasības pieteikuma sastādīšanas laiks un citas ziņas, ja tās nepieciešamas lietas izskatīšanai. Prasītājs var norādīt savu tālruņa numuru, ja viņš piekrīt saziņai ar tiesu izmantot tālruni.

Prasības pieteikums saskaņā ar Civilprocesa likuma 28. panta otro daļu ir iesniedzams tiesā pēc prasītāja dzīvesvietas. Piekritīgo tiesu ir iespējams atrast šeit.

Ja pastāv nepieciešamība piedzīt uzturlīdzekļus valstī noteiktajā minimālajā apmērā un summa par vienu gadu kopumā nepārsniedz 2500 eiro, tad, pamatojoties uz Civilprocesa likuma 250.19 panta otro daļu, prasība tiek skatīta vienkāršotā procesā, rakstveidā. Tiesai ir jāiesniedz pieteikuma veidlapa, kas ir pieejama šeit.

Lietās par uzturlīdzekļu piedziņu saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 3. punktu prasītājs ir atbrīvojams no valsts nodevas samaksas.