CMR pavadzīmē norādāmās ziņas

J
jautā:
30. augustā, 2013
Raimonds Ronis

Labdien! Jautājums ir par eksporta dokumentu noformēšanas noteikumiem. Respektīvi, par CMR. Kādi normatīvie akti nosaka to, kā pareizi aizpildāms šis dokuments?

A
atbild:
05. septembrī, 2013

CMR pavadzīme ir pārvadājuma līgums un preču pārvadājuma dokuments. Atbilstoši Civillikuma 2230.pantam ar pārvadājuma līgumu pārvadātājs uzņemas nosūtītāja nodotās lietas pārvest par norunātu maksu no vienas vietas uz otru norādītu vietu, nododot tās adresātam.

Konvencijas par kravu starptautisko autopārvadājumu līgumu (CMR) 5.pants paredz, ka CMR pavadzīmi paraksta (noslēdz pārvadājuma līgumu) nosūtītājs un pārvadātājs. Vēl šajā pantā ir noteikts, ka paraksti var būt iespiesti tipogrāfiski vai aizstāti ar zīmogiem, ja to atļauj likums tajā valstī, kurā tiek noformēta pavadzīme.

CMR pavadzīmi komersants aizpilda saskaņā ar CMR konvencijas 6.pantu - CMR pavadzīmē tiek norādītas ziņas:

  • par pavadzīmes noformēšanas datumu;
  • preču/kravas nosūtītāju un viņa adresi;
  • preču/kravas saņēmēju un viņa adresi;
  • preču nosaukumu;
  • tās iepakojumu skaitu;
  • kravas bruto svaru;
  • preces iekraušanas un izkraušanas vietu;
  • kravas pārvadātāju preču/kravas pieņemšanas laiku;
  • un citu ar pārvadājumu saistītu informāciju.

Konvencijas nosacījumi neparedz muitas atzīmju veikšanu uz CMR pavadzīmes.

Konvencija paredz, kādas ziņas ir jāsatur pavadzīmei, tā nenosaka, kā tā ir jāaizpilda. Plašāku informāciju par CMR pavadzīmi (pārvadājuma līgumu), iespējams, Jums varētu sniegt asociācija „Latvijas auto”.