TĒMA: Tieslietas

Sabiedrības peļņas sadale

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. jūlijā, 2022
Laila

Labdien. Vai komercsabiedrības dalībnieks – pašvaldība – var pieprasīt sadalīt sabiedrības 2021. gada peļņu un izmaksāt dividendes no 2021. gada peļņas, ja ir palikusi nesadalīta 2020. gada peļņa?

A
atbild:
20. jūlijā, 2022

Komerclikuma 180. pants noteic, ka:

(1) Valde sagatavo un iesniedz kārtējai dalībnieku sapulcei priekšlikumu par peļņas izlietošanu.

(2) Priekšlikumu par peļņas izlietošanu nosūta dalībniekiem kopā ar paziņojumu par dalībnieku sapulces sasaukšanu un gada pārskatu vai izsludina saskaņā ar šā likuma 273. panta noteikumiem.

(3) Priekšlikumā norāda:

1) sabiedrības pārskata gada peļņas apmēru;

(..)

4) dividendēs izmaksājamo peļņas daļu;

5) peļņas izlietošanu citiem mērķiem.

(4) Dalībnieku sapulce lemj par peļņas izlietošanu pēc sabiedrības gada pārskata apstiprināšanas.

(6) Ja sabiedrībai ir nesadalītā peļņa, dalībnieki šajā likumā noteiktajā kārtībā var lūgt valdi sasaukt dalībnieku sapulci, lai pieņemtu lēmumu par peļņas izlietošanu. Valde paziņojumam par sapulces sasaukšanu pievieno priekšlikumu par peļņas izlietošanu, kurā norāda šā panta trešajā daļā minētās ziņas.

Tātad valde katru atskaites periodu sagatavo dalībnieku sapulcei priekšlikumu par iepriekšējā (atskaites) perioda peļņas izlietojumu. Par 2020. gada peļņas izlietojumu dalībnieki ir lēmuši 2021. gadā, apstiprinot gada pārskatu. Ja dalībnieki ir pieņēmuši nesadalīt 2020. gada peļņu, tad šī summa ir uzskatāma par iepriekšējo periodu nesadalīto peļņu un peļņas sadale (par 2020. gadu) ir lemjama ārkārtas dalībnieku sapulcē saskaņā ar Komerclikuma 180. panta 6. daļu. Attiecīgi dalībnieki var prasīt 2021. gada peļņas sadali, neskarot 2020. gada peļņas izlietojumu.