Vai arī personai ar invaliditāti atlūgums jāiesniedz mēnesi iepriekš

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. jūlijā, 2022
Olita

Labdien! Esmu 2. grupas invalīde. Gribētu aiziet no darba. Vai man ir jāatstrādā valsts noteiktais termiņš kā visiem?

A
atbild:
11. augustā, 2022
Edīte Brikmane
LV portāls

Personai ar invaliditāti šajā ziņā nav nekādu atvieglojumu, un, kā to paredz Darba likuma 100. panta pirmā daļa, darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu vienu mēnesi iepriekš, ja vien darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts īsāks uzteikuma termiņš. Protams, ja darba devējs piekrīt, darba attiecības var izbeigt arī ātrāk. Šādu iespēju paredz Darba likuma 100. panta ceturtā daļa, kur teikts: “Darbiniekam un darba devējam vienojoties, darba līgumu var izbeigt arī pirms uzteikuma termiņa izbeigšanās.”

Jāpiebilst, ka pieminētā Darba likuma 100. panta piektā daļa arī paredz darbinieka tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, neievērojot šajā pantā noteikto uzteikuma termiņu, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības. Tomēr situācijas izklāsts nevedina domāt, ka tas varētu būt šāds gadījums, jo ir attiecināms uz situācijām, kad darbinieks var tiesā, ja tāda nepieciešamība rastos, pierādīt, ka darba devēja rīcība neatbilst vispārpieņemtajam uzskatam par morāli vai ētiku, aizskar darbinieku kā personību, rada situāciju, kas var būt traumējoša darbinieka fiziskajai vai garīgajai veselībai u. tml. (plašāk, piemēram, skatīt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības sagatavoto komentāru Darba likumam 267. lpp.).