Ja bērna vecākiem ir dažādi uzvārdi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. maijā, 2022
Anna

Esmu bērna gaidībās, ar bērna tēvu neesam laulībā, dzīvojam šķirti. Mums ar bērna tēvu ir konflikts par bērna uzvārdu. Vēlos, lai bērnam paliek mans (mātes) uzvārds, jo bērns paliek dzīvot ar mani, bet bērna dzimšanas apliecībā tēvs tiks ierakstīts kā bioloģiskais tēvs. Vai tad, ja bērnam pēc piedzimšanas tiek dots mātes uzvārds, vēlāk viņam ir iespēja izvēlēties: paņemt tēva uzvārdu vai atstāt mātes? Vai ir kādi nosacījumi?

A
atbild:
25. maijā, 2022

Saskaņā ar Civillikuma 151. pantu bērna uzvārdu nosaka pēc vecāku uzvārda. Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, tad bērnam saskaņā ar vecāku vienošanos dod tēva vai mātes uzvārdu. Ja vecāki nevar vienoties par bērna uzvārdu, to nosaka pēc bāriņtiesas lēmuma.

Tas nozīmē: ja jūs ar bērna tēvu nevarat vienoties par bērna uzvārdu pašu spēkiem, tad jums jāvēršas bāriņtiesā.

Saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. panta pirmās daļas 8. apakšpunktu persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis, vai persona, kurai piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu, var mainīt uzvārdu, ja vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.

Tas nozīmē, ka saskaņā ar šobrīd spēkā esošo regulējumu jūsu bērns, sasniedzot 15 gadu vecumu, varētu mainīt uzvārdu, attiecīgi, pieņemt tēva uzvārdu, vai arī to nemainīt.

Nepilngadīga persona vecumā no 15 līdz 18 gadiem iesniegumu iesniedz ar vecāku vai aizbildņu piekrišanu.