Cik izmaksā dzīvokļa pārdošana sievai

J
jautā:
04. aprīlī, 2022
Māris

Divistabu dzīvoklī dzīvojam kopīgi ar sievu. Dzīvoklis ir ierakstīts zemesgrāmatā uz mana vārda. Sakarā ar to, ka man no iepriekšējās laulības ir bērni un mazbērni, lai dzīvoklis pēc manas nāves paliktu sievai, es to pārdevu sievai. Kā man to noformēt zemesgrāmatā, un cik tas varētu maksāt?

A
atbild:
08. aprīlī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Vispirms ir jānoslēdz pirkuma līgums, kuru varat sagatavot paši vai uzticēt to notāram. Notārs raksta nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatai, pārbauda darījumā iesaistītās personas un pārdevēja īpašumtiesības, ka arī apliecina darījuma tiesiskumu.

Zvērināta notāra atlīdzība par pirkuma līguma sastādīšanu, apliecināšanu, nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai tiek aprēķināta saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”. Atlīdzība ir atkarīga no darījuma summas.

Papildus par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā būs jāmaksā valsts nodeva un kancelejas nodeva.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” 5. pants noteic, ka valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā par katru nekustamo īpašumu nosaka šādā apmērā:

  • īpašuma atsavināšana uz līguma vai tiesas lēmuma pamata par izsoles akta apstiprināšanu vai uz tiesas lēmuma pamata par nekustamā īpašuma nostiprināšanu nosolītājam, līdzīpašniekam vai kreditoram – 1,5 % no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), ja īpašuma tiesības iegūst fiziska persona, bet ne vairāk kā 50 000 eiro.

Zemesgrāmatu likuma 107. pants nosaka kancelejas nodevas šādos apmēros:

  • par jauna nodalījuma atklāšanu – 30 eiro;
  • par dzīvokļa īpašuma nodalījuma atklāšanu – 15 eiro;
  • par jaunas tiesības nostiprinājumu katrai personai – 15 eiro;
  • par nostiprinājuma pārgrozījumu un atzīmes ierakstīšanu – 8 eiro;
  • par zemesgrāmatu apliecības izsniegšanu – 8 eiro;
  • par tiesneša lēmuma apliecinātas datorizdrukas izsniegšanu – 5 eiro.