Kura nekustamā īpašuma vērtība jānorāda dāvinājuma līgumā

J
jautā:
08. martā, 2022
Aiga

Labdien. Vīrs plāno sievai dāvināt mežu. Ir zināma nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība un mežaudzes vērtība, bet iepriekš minēto vērtību kopsumma ir krietni zemāka nekā reālā tirgus vērtība. Kura nekustamā īpašuma vērtība jānorāda dāvinājuma līgumā? (Kurš normatīvais akts to regulē?) Kuru nekustamā īpašuma vērtību nostiprinās zemesgrāmatā?

A
atbild:
12. martā, 2022

Līgumā norāda to dāvinājuma vērtību, par kuru līdzēji ir vienojušies. Vienlaikus valsts nodeva tiks maksāta no tās vērtības, kura ir augstāka (līdzēju noteiktā vai kadastrālā). Pēc analoģijas šādi tiek noteikta arī notāra amata atlīdzība. To paredz šo Ministru kabineta noteikumu Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” 8. punkts.

Zemesgrāmatā nestiprina dāvinājuma nekustamā īpašuma vērtību, bet tiks rēķināta valsts nodeva no kadastrālās vērtības plus mežaudzes vērtības.