Vai, izbeidzot attiecības, var pretendēt uz līdzekļiem iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai

J
jautā:
04. decembrī, 2021
Veronika

Labdien! Vai civilsievai ir tiesības pieprasīt kompensāciju par kopā nodzīvoto laiku (trīs gadi, aizgāja no darba, audzināja divus civilvīra bērnus). Šobrīd šķiras. Paldies!

A
atbild:
11. janvārī, 2022
Ilona Barkovska
juriste

Civillikuma 80. pants nosaka: šķirot laulību vai pēc laulības šķiršanas bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai.

Tātad līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai var prasīt, ja bija reģistrēta laulība.

Eiropas Savienības portālā, kuru pārvalda Eiropas Komisija, Komunikācijas ģenerāldirektorāts, ir norādīts: “Dažas ES valstis uzskata nereģistrētas savienības un reģistrētas partnerattiecības par laulībai līdzvērtīgām vai pielīdzināmām. [..] Tomēr reģistrētas partnerattiecības nav paredzētas šādu valstu tiesību aktos: [..] Latvija.”

Līdz ar to konkrētajā gadījumā nepastāv tiesiska pamata tiesas ceļā piedzīt līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai. Savukārt, ja persona ir gatava sniegt šādus līdzekļus labprātīgi, tad puses var par to vienoties.