Vai tēvs var noformēt slimības lapu slima bērna kopšanai, ja māte izmanto BKA

J
jautā:
14. oktobrī, 2021
SINDIJA

Labdien! Vai tēvs var noformēt slimības lapu, ja bērns ir apslimis un ja es ar bērnu esmu BKA?

A
atbild:
21. oktobrī, 2021
Labklājības ministrija
Irēna Salmane, Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente

Spēkā esošie normatīvie akti neierobežo tēvam izsniegt darbnespējas lapu, lai viņš varētu aprūpēt saslimušu bērnu, tomēr katrs gadījums vērtējams individuāli. Ja mamma ir bērna kopšanas atvaļinājumā, tad par bērnu rūpējas viņa neatkarīgi no tā, vai bērns ir vesels vai saslimis.

Ja bērna kopšanas atvaļinājuma laikā mamma pamatotu iemeslu dēļ (piemēram, mammas veselības stāvoklis, slimība) nevar parūpēties par slimo bērnu, tad darbnespējas lapas nepieciešamību bērna vecākam par slima bērna kopšanu atbilstoši kompetencei izvērtē ārsts.

Personai iestājas darbnespēja, ja viņa nevar ierasties darbā saslimušā bērna dēļ. Ja persona nav nodarbināta vai atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tad viņai nav jāierodas darbā (nav jāveic darbs), līdz ar to darbnespēja sakarā ar slima bērna kopšanu šādos gadījumos neiestājas.

Ja ģimenē ir vairāki bērni un saslimis cits bērns, nevis bērns, ar kuru persona atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tad darbnespējas lapu var izsniegt otram bērna vecākam vai citai personai, kura faktiski kopj slimo bērnu, ja tam ir pamatots iemesls.