Fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas nosacījumi

J
jautā:
05. jūnijā, 2013
Svetlana Griba

Tā kā tagad vairs nespēju strādāt, ir iekrājušies parādi. Esmu 2.gr. inv. Dzirdēju, ka fiziskas personas var pieteikt maksātnespēju. Vai tā tiešām ir? Un kur griezties pēc padoma?

A
atbild:
05. jūnijā, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jā, šāda iespēja pastāv, taču ir zināmi nosacījumi, kad fiziskas personas maksātnespējas process ir uzsākams.

Maksātnespējas likuma 127.pants nosaka, ka fiziskās personas maksātnespējas procesu var uzsākt jebkura fiziskā persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kurai ir finansiālas grūtības – nav iespēju nokārtot parādsaistības, kam jau iestājies izpildes termiņš.

Maksātnespējas likuma 129. panta 1.daļa nosaka, ka parādniekam var piemērot fiziskās personas maksātnespējas procesu, ja ir kāda no šādām fiziskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm:

  1. šai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 latu;
  2. sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 latu.

Vēl viens priekšnoteikums ir līdzekļu pietiekamība administratora vienreizējās atlīdzības segšanai divu minimālo mēnešalgu apmērā, tas ir 400 lati.

Ja parādsaistības (nav svarīgi, vai ir hipotekārais vai patēriņa kredīts) nepārsniedz Ls 5000, maksātnespējas procesu uzsākt nav iespējams.

Papildu informāciju varat skatīt šajos tiesību aktos un LV portāla sagatavotajās publikācijās.