Par prasības pieteikumu maksātnespējas procesa uzsākšanai

J
jautā:
04. jūnijā, 2013
jelena glazkova

Kur atrast papīrus, lai iesniegtu tiesā uz maksātnespēju (bankrotu)?

A
atbild:
06. jūnijā, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jūs neesat norādījusi, vai runa ir par fiziskas personas maksātnespēju vai uzņēmuma maksātnespēju. Tās ir atšķirīgas lietas.

Ja vaicājāt par fiziskas personas maksātnespējas procesa ierosināšanu, lūdzu, pārliecinieties, vai Jūsu situācija atbilst iespējām procesu ierosināt.

Maksātnespējas likuma 129.panta 1.daļa nosaka, ka parādniekam var piemērot fiziskās personas maksātnespējas procesu, ja ir kāda no šādām fiziskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm:

  • šai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 latu;
  • sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 latu.

Vēl viens priekšnoteikums ir parādnieka līdzekļu pietiekamība administratora vienreizējās atlīdzības segšanai divu minimālo mēnešalgu apmērā, un šobrīd tie ir 400 lati.

Ja parādsaistības (nav svarīgi, vai ir hipotekārais vai patēriņa kredīts) nepārsniedz Ls 5000, maksātnespējas procesu uzsākt nav iespējams.

Maksātnespējas likuma 57.pantā ir norādītas juridiskās personas maksātnespējas procesa pazīmes:

  • piemērojot piespiedu izpildes līdzekļus, nav bijis iespējams izpildīt tiesas nolēmumu par parāda piedziņu no parādnieka;
  • parādnieks – sabiedrība ar ierobežotu atbildību vai akciju sabiedrība – nav nokārtojis vienu vai vairākas parādsaistības, no kurām pamatparāda summa atsevišķi vai kopā pārsniedz 3000 latu un kurām ir iestājies izpildes termiņš, un kreditors vai kreditori ir izsnieguši vai nosūtījuši uz parādnieka juridisko adresi sūtītāja apmaksātu brīdinājumu par savu nodomu iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, un parādnieks triju nedēļu laikā pēc brīdinājuma nodošanas pasta komersantam nav samaksājis parādu vai nav cēlis pamatotus iebildumus pret prasījumu;
  • parādnieks – cits šā likuma 56.pantā minētais subjekts – nav nokārtojis vienu vai vairākas parādsaistības, no kurām pamatparāda summa atsevišķi vai kopā pārsniedz 1500 latu un kurām ir iestājies izpildes termiņš, un kreditors vai kreditori ir izsnieguši vai nosūtījuši uz parādnieka juridisko adresi sūtītāja apmaksātu brīdinājumu par savu nodomu iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, un parādnieks triju nedēļu laikā pēc brīdinājuma nodošanas pasta komersantam nav samaksājis parādu vai nav cēlis pamatotus iebildumus pret prasījumu;
  • parādnieks nav pilnībā izmaksājis darbiniekam darba samaksu, kaitējuma atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību vai nav veicis sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas divu mēnešu laikā no izmaksai noteiktās dienas. Ja darba līgumā nav noteikta darba samaksas izmaksas diena, uzskatāms, ka šī diena ir nākamā mēneša pirmā darbdiena;
  • parādnieks nespēj nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš;
  • saskaņā ar likvidācijas sākuma finanšu pārskatu parādniekam nepietiek aktīvu, lai apmierinātu visus pamatotos kreditoru prasījumus, vai arī šis apstāklis atklājas likvidācijas gaitā;
  • ir iestājies šā likuma 51.panta otrajā daļā minētais apstāklis;
  • ir iestājies kāds no šā likuma 51.panta trešajā daļā minētajiem gadījumiem;
  • ir iestājies šā likuma 51.panta piektajā daļā minētais apstāklis.

Vienota parauga veidlapu prasības pieteikuma sagatavošanai maksātnespējas procesa uzsākšanai nav. Lai sagatavotu prasības pieteikumu tiesai, Jums jāvēršas pie jurista.