E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24050
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Ja dzīvokļa īpašnieki neļauj piekļūt dūmvadiem

J
jautā:
23. augustā, 2021
Inese

Labdien! Man pieder dzīvoklis divstāvu daudzdzīvokļu mājā. Māja ir arhitektūras piemineklis, nodota ekspluatācijā 1925. g. Apkure: malkas. 2019. g. mēs saņēmām aktu no skursteņslauķa ar darbu sarakstu, kas ir jāizdara, lai varētu kurināt krāsnis. Ugunsdrošības inspekcija norādīja darbu izpildes termiņu: 01.11.2021. Visi darbi ir paveikti, palika tikai sodrēju tīrīšana. Cokola telpu īpašnieki nepielaiž pie dūmvadu pakājes sodrēju tīrīšanai, jo tie atrodas viņu īpašumā. Pieprasa no mums vispirms izstrādāt un parakstīt projektu par mājas dūmvadu pārbūvi. Vai ir likumīgi cokola stāva īpašnieku nosacījumi? Kā likumīgi piekļūt pie kopīpašuma dūmvadiem darbu izpildei? Vai uz vēsturisko ēku attiecas likums, kurš mums uzliktu pienākumu pārbūvēt dūmvadus, jo vienā dūmvadā pievienotas pa vienai krāsnis 1. un 2. stāvā?

A
atbild:
31. augustā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Neiepazīstoties ar detalizētu situācijas izklāstu un dokumentiem, uz jūsu jautājumu var sniegt tikai vispārīgu atbildi. Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta pirmās daļas 7. punkts paredz dzīvokļa īpašniekam pienākumu nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotajiem speciālistiem veikt dzīvoklī darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu.

Ja dzīvokļa īpašnieks nepilda Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktos pienākumus, atbilstoši tiesu praksei jāvēršas ar prasības pieteikumu vispārējās jurisdikcijas tiesā, lūdzot dzīvokļa īpašniekam saskaņā ar Civilprocesa likuma 197. pantu uzlikt par pienākumu ielaist savā dzīvoklī dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotos speciālistus, lai veiktu nepieciešamās darbības.

Likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 10. pants noteic, ka saimnieciskā darbība un cita veida darbība kultūras pieminekļos (to teritorijās, zonās, muzeju rezervātos, nacionālajos parkos u. c.), kas var ietekmēt kultūras pieminekļu saglabāšanu, piekļūšanu tiem vai vizuālo uztveramību, kā arī kultūras pieminekļu attēlu un simbolu izmantošana komercdarbībai atļauta tikai ar kultūras pieminekļa īpašnieka piekrišanu. Līdz ar to jautājumā par dūmvadu pārbūvi būtu jāvēršas Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē, kā arī vietējās pašvaldības būvvaldē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU